جدیدترین اخبار و قوانین حقوقی (علی فتحی مدرس دانشگاه ;وکیل پایه یک دادگستری)  
درباره وبلاگ
نویسندگان وبلاگ

موضوعات وبلاگ
 
مطالب اخیر
صفحات وبلاگ
آرشیو وبلاگ
۱۳٩٦/٤/٢٥
۱۳٩٤/٦/۸
۱۳٩٤/٦/۱
۱۳٩٤/٥/۳۱
۱۳٩٤/٥/٢٤
۱۳٩٤/٥/۱٧
۱۳٩٤/۳/۳٠
۱۳٩٤/٢/٥
۱۳٩٤/٢/٢٦
۱۳٩٤/۱/٢٩
۱۳٩٤/۱/٢٢
۱۳٩۳/٩/۸
۱۳٩۳/٩/٢٩
۱۳٩۳/٩/٢٢
۱۳٩۳/٩/۱٥
۱۳٩۳/٩/۱
۱۳٩۳/۸/۳
۱۳٩۳/۸/۱٧
۱۳٩۳/۸/۱٠
۱۳٩۳/٧/٥
۱۳٩۳/٧/٢٦
۱۳٩۳/٧/۱٩
۱۳٩۳/٧/۱٢
۱۳٩۳/٦/٢٩
۱۳٩۳/٦/٢٢
۱۳٩۳/٦/۱٥
۱۳٩۳/٦/۱
۱۳٩۳/٥/٤
۱۳٩۳/٥/٢٥
۱۳٩۳/٥/۱۸
۱۳٩۳/٥/۱۱
۱۳٩۳/٤/٢۸
۱۳٩۳/٤/٢۱
۱۳٩۳/۳/۳
۱۳٩۳/۳/٢٤
۱۳٩۳/۳/۱٧
۱۳٩۳/۳/۱٠
۱۳٩۳/٢/٦
۱۳٩۳/٢/٢٧
۱۳٩۳/٢/٢٠
۱۳٩۳/۱٢/٢۳
۱۳٩۳/۱۱/٤
۱۳٩۳/۱٠/٦
۱۳٩۳/۱٠/٢٧
۱۳٩۳/۱٠/٢٠
۱۳٩۳/۱٠/۱۳
۱۳٩۳/۱/۳٠
۱۳٩۳/۱/٢
۱۳٩٢/٩/٩
۱۳٩٢/٩/٢
۱۳٩٢/٩/۱٦
۱۳٩٢/۸/٤
۱۳٩٢/۸/٢٥
۱۳٩٢/۸/۱۸
۱۳٩٢/۸/۱۱
۱۳٩٢/٧/٦
۱۳٩٢/٧/٢٧
۱۳٩٢/٧/٢٠
۱۳٩٢/٧/۱۳
۱۳٩٢/٦/٩
۱۳٩٢/٦/۳٠
۱۳٩٢/٦/٢۳
۱۳٩٢/٥/٢٦
۱۳٩٢/٤/۸
۱۳٩٢/٤/٢٩
۱۳٩٢/٤/٢٢
۱۳٩٢/٤/۱
۱۳٩٢/۳/٢٥
۱۳٩٢/۳/۱۱
۱۳٩٢/٢/٢۱
۱۳٩٢/٢/۱٤
۱۳٩٢/۱٢/۳
۱۳٩٢/۱٢/٢٤
۱۳٩٢/۱٢/۱٧
۱۳٩٢/۱٢/۱٠
۱۳٩٢/۱۱/٥
۱۳٩٢/۱۱/۱٩
۱۳٩٢/۱۱/۱٢
۱۳٩٢/۱٠/٧
۱۳٩٢/۱٠/٢۱
۱۳٩٢/۱٠/۱٤
۱۳٩٢/۱/۳۱
۱۳٩٢/۱/٢٤
۱۳٩٢/۱/۱٧
۱۳٩٢/۱/۱٠
۱۳٩۱/٩/٤
۱۳٩۱/٩/٢٥
۱۳٩۱/٩/۱۱
۱۳٩۱/۸/٦
۱۳٩۱/۸/٢٧
۱۳٩۱/۸/٢٠
۱۳٩۱/۸/۱۳
۱۳٩۱/٧/۸
۱۳٩۱/٧/٢٩
۱۳٩۱/٧/٢٢
۱۳٩۱/٧/۱٥
۱۳٩۱/٧/۱
۱۳٩۱/٦/٤
۱۳٩۱/٦/٢٥
۱۳٩۱/٦/۱۱
۱۳٩۱/٥/٧
۱۳٩۱/٥/٢۸
۱۳٩۱/٥/٢۱
۱۳٩۱/٥/۱٤
۱۳٩۱/٤/۳۱
۱۳٩۱/٤/۳
۱۳٩۱/٤/٢٤
۱۳٩۱/٤/۱٧
۱۳٩۱/٤/۱٠
۱۳٩۱/۳/٦
۱۳٩۱/۳/٢٧
۱۳٩۱/۳/٢٠
۱۳٩۱/۳/۱۳
۱۳٩۱/٢/٩
۱۳٩۱/٢/۳٠
۱۳٩۱/٢/٢۳
۱۳٩۱/٢/٢
۱۳٩۱/٢/۱٦
۱۳٩۱/۱٢/٥
۱۳٩۱/۱٢/۱٩
۱۳٩۱/۱٢/۱٢
۱۳٩۱/۱۱/٧
۱۳٩۱/۱۱/٢۸
۱۳٩۱/۱۱/٢۱
۱۳٩۱/۱۱/۱٤
۱۳٩۱/۱٠/٩
۱۳٩۱/۱٠/۳٠
۱۳٩۱/۱٠/٢۳
۱۳٩۱/۱٠/٢
۱۳٩۱/۱٠/۱٦
۱۳٩۱/۱/٥
۱۳٩۱/۱/٢٦
۱۳٩۱/۱/۱٩
۱۳٩۱/۱/۱٢
۱۳٩٠/٩/٥
۱۳٩٠/٩/۱٩
۱۳٩٠/۸/٧
۱۳٩٠/۸/٢۸
۱۳٩٠/۸/٢۱
۱۳٩٠/۸/۱٤
۱۳٩٠/۱٢/٦
۱۳٩٠/۱٢/٢٠
۱۳٩٠/۱٢/۱۳
۱۳٩٠/۱۱/۸
۱۳٩٠/۱۱/٢٩
۱۳٩٠/۱۱/٢٢
۱۳٩٠/۱۱/۱٥
۱۳٩٠/۱۱/۱
۱۳٩٠/۱٠/۳
۱۳٩٠/۱٠/٢٤
۱۳٩٠/۱٠/۱٧
۱۳٩٠/۱٠/۱٠
لینک دوستان
آمار و آر اس اس

98love.ir

   Feed  
لوگوی دوستان
وبلاگ فارسی

وصیت نامه مولای متقیان ع

بنام خدا

سالروز شهادت امیر المومنین علی ع به تمام دوستدارانش تسلیت باد. التماس دعا

 

وصیت‌ نامه مولای متقیان(ع)

امام علی علیه‌السلام: امر به معروف و نهى از منکر را ترک مکنید که رشته کار از دست شما بیرون شود، آنگاه هر چه دعا کنید و از خداوند دفع شر خواهید، پذیرفته نشود و به اجابت نرسد.

وصیتنامه امیرالمومنین حضرت على علیه السلام را در کتاب‌هاى حدیث به اجمال و تفصیل و به طور گوناگون نقل کرده‌‏اند که یکى را ابوالفرج نقل کرده و در اصول کافى مرحوم کلینى هم نظیر همین وصیت را که ابوالفرج روایت کرده، نقل مى‌‏کند.
 
در نهج البلاغه نیز در نامه شماره 47 اجمالى از این وصیت آمده و خلاصه‌‏اى از آن در کشف‌الغمه و روایات دیگر آمده که همه آنها را علامه مجلسى(ره) در بحارالانوار نقل کرده و ما همان روایت ابوالفرج را که نسبتاً جامع‌تر از دیگران است، نقل مى‌کنیم.
 
ابوالفرج در « مقاتل‌الطالبیین » روایت کرده که پس از ضربت خوردن امیر مؤمنان، اطباى کوفه را به بالین آن حضرت آوردند و در میان آنها، هیچ یک در معالجه زخم و جراحى استادتر از اثیر بن عمرو نبود و او متخصص در معالجه زخم‌ها و جراحات بود و از جمله چهل نفر جوانى بود که در زمان ابوبکر در عین التمر به دست خالد بن ولید اسیر و در کوفه ساکن شده بود.
 
این طبیب همین که زخم سر آن حضرت را دید، دستور داد شُش گوسفندى را بیاورند و از میان آن رگى را بیرون آورد و آن رگ را در زخم مزبور نهاد و پس از اندکى بیرون آورد و آن را مشاهده کرد. سپس رو بدان حضرت کرده، گفت: «اى امیر مؤمنان، هر وصیتى دارى، بکن که ضربت شمشیر این دشمن خدا به مغز سر رسیده و معالجه سودى ندارد.»
در این وقت بود که امیر المؤمنین کاغذ و قلم و دواتى طلبید و شروع به وصیت کرد.
 
بسم ‏الله الرحمن الرحیم
 
این وصیتنامه‏ اى است که امیرالمؤمنین، على بن ابیطالب بدان وصیت مى‏‌کند: گواهى مى‏‌دهد که معبودى جز خدا نیست که یگانه است و شریک ندارد و نیز گواهى می‌دهد که محمد(ص) بنده و رسول اوست، که خداوند او را به راهنمایى و دین حق فرستاد تا بر همه ادیان پیروزش کند، هرچند مشرکان آن را ناخوش دارند. درود و برکات خدا بر او باد! «همانا نماز و پرستش و زندگى و مرگ من از آن خداوندى است که پروردگار جهان است و شریکى براى او نیست و بدان مأمور گشته‌‏ام و منم از نخستین مسلمانان».
 
اى حسن! من تو را و تمام فرزندان و خاندانم و هر کسى‏ که این وصیتنامه به او برسد، به تقوا و ترس از خداوندى که پروردگار شماست، سفارش مى‏ کنم و باید نمیرید جز اینکه مسلمان باشید و همگى به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید، زیرا به راستى من از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنیدم که مى‏ فرمود: اصلاح دادن میان مردمان از همه نماز و روزه بهتر است و آنچه دین را تباه ساخته و از بین مى‌‏برد، افساد میان مردمان است، ولا قوه الا بالله العلى العظیم [نیرویى جز به وسیله خداى بزرگ نیست].
 
به خویشان و ارحام خویش توجه داشته باشید و به آنان پیوند کنید، صله رحم کنید تا خداوند در روز قیامت حساب را بر شما آسان گرداند.
 
الله الله فى الایتام، فلا تغبوا افواههم، ولا تضیعوا بحضرتکم : از خدا بترسید، از خدا بترسید، درباره یتیمان، پس براى دهن‌هاشان به سبب سنگدلى‎‏تان نوبت قرار ندهید (که گاهى سیر و گاهى گرسنه نگاهشان دارید).
الله الله فى جیرانکم، فانهم وصیه نبیکم ...: از خدا بترسید، از خدا بترسید درباره همسایگانتان که رسول خدا(ص) درباره آنان سفارش کرده و پیوسته درباره آنان توصیه مى‏ فرمود، به اندازه اى که ما گمان کردیم براى همسایگان از همسایه خود ارث قرار م ى‏دهد و حرمت آنان به اندازه‌اى است که سهمى در مالشان براى همسایه تعیین کرده!
 
الله الله فى القرآن، فلایسبقکم الى العمل به احد غیرکم: از خدا بترسید، از خدا بترسید درباره قرآن مبادا کسى به عمل‏کردن بدان بر شما سبقت جوید.
الله الله فى الصلاه فانه خیر العمل وانها عمود دینکم: از خدا بترسید، از خدا بترسید درباره نماز، زیرا که نماز ستون دین شماست.
 
الله الله فى بیت ربکم لاتخلوه ما بقیتم...: از خدا بترسید، از خدا بترسید درباره خانه پروردگارتان (خانه کعبه)، مبادا تا زنده هستید، آن خانه از شما خالى‏ بماند، که اگر رها شد، مهلت داده نمى‌شوید و به عذاب دچار مى‏‌شوید و اگر از شما خالى ماند، کیفر خداوند فرصت زندگى به شما نمى‏دهد.
 
الله الله فى الزکاه فانها تطفى غضب ربکم: از خدا بترسید، از خدا بترسید در دادن زکات اموال خود که زکات خشم پروردگار را فرو نشاند.
الله الله فى شهر رمضان فان صیامه جُنه من النار: از خدا بترسید، از خدا بترسید درباره روزه ماه رمضان، زیرا که آن براى شما چون سپرى است از آتش دوزخ.
 
الله الله فى الفقراء والمساکین فشارکوهم فى معاشکم...: از خدا بترسید، از خدا بترسید درباره بینوایان و مسکینان و آنها را در زندگى خود شریک سازید و از خوراک و لباس خود به آنها نیز بدهید.
 
الله الله فى الجهاد باموالکم وانفسکم والسنتکم: از خدا بترسید، از خدا بترسید درباره پیکار کردن در راه خدا به مالها و جان‌ها و زبان‌هاى خویش.
الله الله فى ذریه نبیکم...: از خدا بترسید، از خدا بترسید درباره امت پیغمبرتان، مبادا در میان شما ظلم و ستمى واقع شود.
 
الله الله فى اصحاب نبیکم...: از خدا بترسید، از خدا بترسید درباره اصحاب پیغمبرتان؛ زیرا که رسول خدا(ص) درباره آنان سفارش فرموده.
 
الله الله فى النساء و فیما ملکت ایمانکم...: از خدا بترسید، از خدا بترسید درباره زیردستانتان، غلامان و کنیزان، زیرا که آخرین سفارش و وصیت رسول خدا(ص) این بود که فرمود: «من شما را درباره دو دسته ناتوان که زیردست شما هستند، سفارش مى‏‌کنم».
 
آنگاه فرمود:
الصلاه الصلاه، لا تخافوا فى الله لومه لائم...: نماز! نماز! درباره خداوند از سرزنش مردمان نهراسید؛ چه، هر کس به شما ستم کند یا اندیشه بد داشته باشد، خداوند شر او را کفایت فرماید.
با مردم به نیکى سخن بگویید، همان گونه که خدا فرمود. امر به معروف و نهى از منکر را ترک مکنید که رشته کار از دست شما بیرون شود، آنگاه هر چه دعا کنید و از خداوند دفع شر خواهید، پذیرفته نشود و به اجابت نرسد.
 
بر شما باد هنگام معاشرت، به فروتنى و بخشش و نیکویى درباره یکدیگر و زنهار از جدایى و تفرقه و پراکندگى و روى‏ گردانیدن از هم و در نیکوکارى، یار و مددکار یکدیگر باشید و بر گناه و ستمکارى کمک مباشید که شکنجه و عذاب خدا بسیار سخت است.
خداوند نگهدار شما خاندان باشد و حقوق پیغمبرش را در حق شما حفظ فرماید، اکنون با شما وداع مى‏‌کنم و شما را به خدا مى‏‌سپارم و سلام و رحمتش را بر شما مى‏‌خوانم.
 

رأی وحدت رویه شماره ۷۳۲ هیأت عمومی رسیدگی جهت تعیین تاریخ واقعه فوت و یا صدور گو

بنام خدا

 

 

رأی وحدت رویه شماره ۷۳۲ هیأت عمومی دیوان عالی کشور در خصوص مرجع صالح به رسیدگی جهت تعیین تاریخ واقعه فوت و یا صدور گواهی فوت

شماره۸۲۸۴/۱۵۲/۱۱۰                                                                  ۱۱/۳/۱۳۹۳
مدیرعامل محترم روزنامه رسمی کشور
گزارش پرونده وحدت رویه ردیف ۹۱/۱۴ هیأت عمومی دیوان عالی کشور با مقدمه مربوط و رأی آن به شرح ذیل تنظیم و جهت چاپ و نشر ایفاد می‌گردد.
معاون قضائی دیوان عالی کشور ـ ابراهیم ابراهیمی
 
الف: مقدمه
جلسه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در مورد پرونده وحدت رویه ردیف ۹۱/۱۴ رأس ساعت ۹ روز سه‌شنبه مورخ ۱۹/۱/۱۳۹۳ به ریاست حضرت آیت‌الله احمد محسنی گرکانی رئیس دیوان عالی کشور و حضور حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای سید احمد مرتضوی مقدم نماینده دادستان کل کشور و شرکت جنابان آقایان رؤساء ، مستشاران و اعضاء معاون کلیه شعب دیوان عالی کشور، در سالن هیأت عمومی تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید و قرائت گزارش پرونده و طرح و بررسی نظریات مختلف اعضای شرکت‌کننده در خصوص مورد و استماع نظریه معاون دادستان کل کشور که به ترتیب ذیل منعکس می‌گردد، به صدور رأی وحدت رویه قضائی شماره ۷۳۲ ـ ۱۹/۱/۱۳۹۳ منتهی گردید.
 
ب: گزارش پرونده
با احترام، به استحضار می‌رساند رئیس محترم دادگستری شهرستان خواف با ارسال دو نسخه دادنامه مربوط به شعبه چهارم دیوان عالی کشور به شماره ۰۰۵۲۱ ـ ۱۵/۱۱/۱۳۹۰ و شعبه سوم دیوان عالی کشور به شماره ۰۰۴۶۳ ـ ۱۳/۱۲/۱۳۹۰ که در دادنامه شعبه چهارم اثبات تاریخ فوت (تعیین تاریخ فوت) در صلاحیت هیأت حل اختلاف موضوع ماده ۳ اصلاحی قانون ثبت احوال تشخیص داده شده و در دادنامه شعبه سوم تعیین یا تغییر تاریخ فوت در صلاحیت دادگاه قرار داده شده است، تقاضای طرح موضوع در هیأت عمومی دیوان عالی کشور را به منظور کسب نظر هیأت نموده است. اجمال قضیه به شرح ذیل است:
الف ـ خانم فاطمه مردانی علی‌آبادی دادخواستی به طرفیت آقای محمد مردانی و غیره و نیز اداره ثبت احوال خواف به خواسته اثبات تاریخ فوت مرحوم بیداله مردانی علی‌آبادی از تاریخ فوت نامعلوم به تاریخ ۱/۱/۱۳۷۰ تقدیم دادگاه عمومی خواف نموده است. شعبه اول دادگاه عمومی خواف پس از رسیدگی حسب دادنامه شماره ۰۰۰۱۴۸۸ مورخ ۸/۱۰/۱۳۸۹ حکم به اثبات تاریخ فوت مرحوم بیداله مردانی علی‌آبادی به تاریخ ۱/۱/۱۳۷۰ صادر کرده است. حکم صادره غیابی بوده و بر اثر واخواهی، به شرح دادنامه ۰۰۰۵۲ مورخ ۲۲/۱/۱۳۹۰ تأیید شده است. از این رأی تجدیدنظرخواهی شده و شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی با این استدلال که دادگاه بدوی در مورد الزام اداره ثبت احوال به ثبت تاریخ فوت اظهارنظر ننموده است، پرونده را به دادگاه بدوی اعاده کرده است. این بار شعبه اول دادگاه عمومی حقوقی خواف، در مورد الزام اداره ثبت احوال به ثبت تاریخ فوت، مستنداً به بند ج ماده ۳ اصلاحی قانون ثبت احوال و ماده ۲۹ همان قانون قرار عدم صلاحیت به اعتبار صلاحیت هیأت حل اختلاف مستقر در ثبت احوال صادر نموده است و پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال داشته‌اند. شعبه چهارم دیوان عالی کشور با این استدلال که دادگاه بدوی می‌بایست در محدوده تصمیم دادگاه تجدیدنظر اقدام می‌نمود و تا زمانی که نسبت به دو دادنامه بدوی در دادگاه تجدیدنظر اتخاذ تصمیم نشده، صدور قرار عدم صلاحیت توجیه قانونی ندارد، قرار عدم صلاحیت را نقض و پرونده را به دادگاه عمومی خواف اعاده نموده‌اند. دادگاه عمومی خواف بدون اظهارنظر، پرونده را به تجدیدنظر فرستاده است و شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر خراسان رضوی به موجب دادنامه شماره ۰۰۰۹۸۳ مورخ ۱/۸/۱۳۹۰ با نقض دادنامه بدوی (حکم به اثبات تاریخ فوت)، موضوع را در صلاحیت هیأت حل اختلاف اداره ثبت احوال دانسته و پرونده را در اجرای ماده ۲۸ قانون آیین دادرسی مدنی به دیوان عالی کشور ارسال داشته‌اند. پرونده به شعبه چهارم دیوان عالی کشور ارجاع و طبق دادنامه شماره ۰۰۰۵۲۱ مورخ ۱۵/۱۱/۱۳۹۰ تصمیم شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر خراسان رضوی، قرار عدم صلاحیت تلقی شده و ضمن تأیید، آن پرونده را اعاده کرده‌اند. (هیأت حل اختلاف را صالح دانسته‌اند)
ب ـ در پرونده مشابه خانم فاطمه شجاعی سجاوندی به طرفیت اداره ثبت احوال شهرستان خواف به خواسته صدور گواهی فوت برای مرحوم حسین شجاعی دادخواستی تقدیم می‌نماید. شعبه اول دادگاه عمومی خواف طی دادنامه شماره ۰۰۰۹۷۶ ـ ۲۷/۶/۱۳۹۰ با استناد به بند یک ماده ۳ قانون ثبت احوال قرار عدم صلاحیت به اعتبار صلاحیت هیأت حل اختلاف ثبت احوال صادر و پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال داشته‌اند. شعبه سوم دیوان عالی کشور طی دادنامه شماره ۴۶۳/۳ ـ ۱۳/۱۲/۱۳۹۰ استدلال کرده که چون تغییر در تاریخ فوت یا تعیین آن دارای آثار حقوقی تبعی است و محتاج به رسیدگی قضائی می‌باشد لذا رأی بدوی را نقض و پرونده را جهت رسیدگی اعاده نموده‌اند.
ملاحظه فرمایید که شعبه محترم سوم دیوان عالی کشور با استنباط از ماده ۳ اصلاحی قانون ثبت احوال نظری غیر از شعبه محترم چهارم دیوان عالی کشور دارد؛ علیهذا مراتب جهت طرح در هیأت عمومی به خدمت اعلام می‌گردد.
دادستان کل کشور ـ غلامحسین محسنی اژیه
 
ج: نظریه نماینده دادستان کل کشور
خواهان دعوی تعیین تاریخ فوت تقدیم کرده و این امر بیانگر آن است که اسناد و مدارک مثبته‌ای در اختیار نبوده تا اداره ثبت احوال الزاماً آن را ثبت نماید؛ علیهذا چون تعیین تاریخ فوت و یا صدور گواهی فوت ماهیت قضائی دارد و مرجع صالح قضائی می‌بایست به این خواسته رسیدگی کند رأی شعبه محترم سوم دیوان عالی کشور صائب و مورد تأیید می‌باشد.
 
د: رأی وحدت رویه شماره ۷۳۲ ـ ۱۹/۱/۱۳۹۳ هیأت عمومی دیوان عالی کشور
مطابق ماده ۹۵۶ قانون مدنی اهلیت برای دارا بودن حقوق، با زنده متولد شدن انسان شروع و با مرگ او تمام می‌شود، لذا در صورت نامعلوم بودن تاریخ واقعه فوت یا ادعای خلاف آن، با توجه به آثار حقوقی مترتب بر واقعه فوت، مثل بقاء و زوال اهلیت و حقوق قانونی و وراثت، تعیین یا تغییر آن محتاج به رسیدگی قضایی و احراز واقع است و این امر از صلاحیت هیأت حل اختلاف موضوع ماده سوم اصلاحی قانون ثبت احوال خارج و در صلاحیت دادگاه‌های عمومی حقوقی است. بنا به مراتب رأی شعبه سوم دیوان عالی کشور که با این نظر انطباق دارد به نظر اکثریت اعضای هیأت عمومی دیوان عالی کشور صحیح، قانونی و مورد تأیید است. این رأی به استناد ماده ۲۷۰ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب ۲۸/۶/۱۳۷۸ برای دادگاه‌ها و شعب دیوان عالی کشور در موارد مشابه لازم‌الاتباع است.
هیأت عمومی دیوان عالی کشور


فرمانده ای که مقام های عالی رتبه غربی ها از نام او هراس دارند درود خدا بر این..

بنام خدا

 

فرمانده‌ای که مقام‌های عالی پنتاگون از شنیدن نامش هراس دارند

 

 

 

درود خدا بر این سربازان امام زمان عج که افتخار ملت ایران  هستند ، بعد از چند صد سال شاید حداقل در قرن گذشته ارزو بود دول غربی در سیاست خارجی با ایران شکست خورده و سر در گم شوند و خوب میدانستند ایران اسلامی کشور زمان جنگ جهانی دوم نیست تا مجدد اشغال گردد رهبری مدبرانه و استقامت ملت شهادت طلب کشورمان غرب را  به تحریم ها ظالمانه و خارج از منشور سازمان ملل برای به زانو در اوردن ایران (چه خیال خامی) واداشت مبارزات امام خمینی ره  و دفاع حقوقی مصدق در دادگاه لاهه با انگلیس، و سپس  مبارزات وقیام 1342 و  ایجاد بصیرت در بین مردم در مورد خصومت های چند صد ساله انگلیس و در نهایت پیروزی انقلاب اسلامی و فداکاری ملت ایران زیاده خواهی انگلیس و امریکا را ناکام و خیمه استکباری انها را از ایران بعد از چند قرن برچید و رهبری عزیز به امید همین جوانان و افراد شجاع و ایثارگر همچون سلیمانی هاست که پوزه اانگلیس و امریکا و... را به خاک مالیده است و در سراسر جهان به ملت ها جرات مقابله حداقل سیاسی بخشیده است . الهم عجل لولیک الفرج     

وترنز تودی گزارش داد
فرمانده‌ای که مقام‌های عالی پنتاگون از شنیدن نامش هراس دارند/ قهرمان فراملی ایران؛ قاسم سلیمانی

یک رسانه آمریکایی طی گزارشی در خصوص سردار سرلشکر قاسم سلیمانی، وی را قهرمان فراملی جمهوری اسلامی ایران نام نهاد.

            
خبرگزاری فارس: فرمانده‌ای که مقام‌های عالی پنتاگون از شنیدن نامش هراس دارند/ قهرمان فراملی ایران؛ قاسم سلیمانی            
                                       
    •                 
    •                 
 

به گزارش خبرگزاری فارس ، پایگاه خبری «وترنز نیوز»  طی گزارشی در زمینه سرلشگر «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس ایران می‌نویسد: نام این فرمانده ایرانی برای کسانی که در زمینه خاورمیانه به مطالعه مشغولند ناشناس نیست .

در واقع نام قاسم سلیمانی بارها در رسانه های خبری چون «فاکس نیوز»، «واشنگتن پست»، «سی‌بی‌اس نیوز» و «گاردین» و.... تکرار می‌شود و فرماندهان عالی‌رتبه پنتاگون از شنیدن نام وی هراس دارند.

بر اساس این گزارش، ژنرال سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران پیشتر به نیروهای افغانی جهت مقاومت علیه آمریکا کمک کرده بود.  وی همچنین به جبهه مقاومت حزب‌الله لبنان نیز کمک های شایانی کرده است.

این پایگاه خبری در ادامه می‌نویسد: در داخل و خارج ایران هیچ کس نمی‌تواند منکر نقش وی در مبارزه علیه آمریکا و اسرائیل شود.

قاسم سلیمانی فردی بود که از سوی فرماندهی کل قوای ایران نیز پیام تبریک دریافت کرد. این در حالی است که در ایران جوانان زیادی وجود دارند که حاضرند جان خود را فدای «آیت الله علی خامنه‌ای» ، رهبر عالی‌ ایران  و کشورشان کنند به ویژه در زمانی که جنگ و درگیری از سوی آمریکا  و اروپا بر سوریه، عراق و اوکراین سایه افکنده و عبارت «همه گزینه‌ها بر روی میز است» علیه ایران و نیز سوریه شنیده می‌شود.

به نوشته این پایگاه خبری، قاسم سلیمانی فردی است که «جان ماگر»، افسر سازمان سیا در عراق در وصف وی گفت:  «سلیمانی قدرتمندترین نیروی اطلاعاتی در خاورمیانه است.»

وترنزنیوز در خاتمه آورده است: برای بسیاری از پیروان آیت‌الله خامنه‌ای، ژنرال سلیمانی قهرمانی فراملی است که به نبرد علیه سلطه آمریکا و صهیونیسم کمک می‌کند.

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930424001243#sthash.1ZR4YnZF.dpuf

 


استفاده از وکلاء در محاکم بین المللی و دفاع از حقوق اتباع به صورت سازمان یافته

 

 

بنام خدا بخشنده و مهربان

استفاده از وکلاء در محاکم بین المللی و دفاع از حقوق اتباع به صورت سازمان ...

 

 به قلم مدیر وبلاگ :

 وقت ان رسیده  از وکلاء مجرب و دارای دانش ویژه و متعهد که در کشور کم نداریم در محاکم بین المللی و دفاع از حقوق اتباع به صورت سازمان یافته  و منسجم و حرفه ای به عنوان نهاد مستقل حتی مستقر در سفارتخانه ها استفاده شود  البته در استفاده از حقوقدانان با وکلاء باید قائل به تفکیک شویم چون وکیلی که سوگند یاد کرده و شغل حرفه ای وی وکالت  بوده و متبحر است بعضا بهتر میتواند از یک حقوقدان انتخابی بدون پارامترهای متعارف و استاندارد بین المللی که اسکودا و کانونها به این افراد شناخت و اشرافیت دارند انجام وظیفه نموده و در دفاع از حقوق ملت خود در یک کشور بیگانه عمل نماید و این اقدامات در سراسر جهان در قالب یک نهاد مستقل تحت مدیریت وزارت امورخارجه و معرفی یا اظهار نظر کانون های وکلاء با تشکیل کمسیون یا کارگروه ویژه در ااتحادیه کانون های وکلاء (سکودا)  برای این امر و انتخاب وکلایی با شرایط مد نظر  و  پرهیز از انتخاب وکلاء  سلیقه ای بجای شایسته سالاری و مهمتر از این حق اتباع کشورمان در امکان دفاع از انان در یک کشور خارجه میباشد در جرایم عمدی یا غیر عمدی در یک کشور بیگانه که نیاز به حمایت حقوقی دارند یک یا چند نفر وکیل متخصص و متعهد از این فرد در کشور بیگانه  دفاع کند امار زندانیان و محکومیت های که با وجود وکیل و دفاع از اتباع ایرانی  صادر نمی شود!!  قابل تامل است البته در اخرین خبرها اقدامات مجلس و قبل از ان تلاشهای وزارت امورخارجه قابل تقدیر است اما کافی نیست و این مقاله نافی اقدامات قبل از این نیست و تلاشهایی صورت گرفته اما به نظر حقیر کافی نبوده و تا زمانیکه نهادی مستقل زیر نظر وزارت خارجه یا امور حقوقی دولت شکل نگیرد کفایت امر را نخواهد کرد لذا اعتماد به یک وکیل غیر ایرانی و خارجی نیز به خصوص در پرونده های سیاسی عقلایی نمیباشد تاکنون باید این نهاد تشکیل میشد و در این امر با اسکودا و کانونهای وکلاء اخذ نظر و حتی همکاری به عمل می امد چرا که کانونها وکلاء دارای شایستگی و توان علمی را می شناسند و تجربه نشان داده کانونها وبرای حفظ شان کانون و ......فقط شایستگی افراد توانمند را مد نظر داشته اند  نه !!!! که متاسفانه عدم تشکیل چنین نهادی تبعات اسف بار برای اتباع کشورمان را در خارج از کشوردر جرایم سبک بوجود اورده است برای مثال امار زندانیان در کشورهای شرق اسیا و... موید این ادعاست ، اوارگی خانواده این متهمان و محکومیت های دراز مدت و اثار منفی تبلیغ به ضرر کشورمان با اینکه بعضا  متهم بی گناه هم بوده و نتوانسته با فقدان اطلاعات حقوقی و دفاع موثر برائت خود را ثابت کند تبعات غیر قابل برگشت برای وی و خانواده و حتی کشور به بار اورده است  هرچند در این اواخر این موضوع احساس و اقداماتی در دفاع از حقوق اتباع معمول میگردد اما تا زمانیکه قانون تکلیف نکرده و یک نهاد مستقل شکل نگیرد این امر محقق نگردد حتی به نظر حقیر از این وکلاء در مشاوره حقوقی اتباع ایران قبل از خروج از کشور به مقصد کشور مورد نظر  که قوانین متفاوت دارد شاید یک فعل در ایران جرم نباشد اما در کشور ثالث جرم و حبس طویل مدت را در بر داشته باشد  ،خود یک عامل مهم پیشگیری خواهد بود و این اقدامات در نظام کامن لو و حتی رومی ژرمنی مدت هاست اعمال میشود با دستگیری اتباع ایرانی میتوان  طبق معاهده کشورمان با کشور مدنظر  پلیس و وزارت دادگستری ان کشور را مکلف به اطلاع از دستگیری اتباع کشورمان و اتهام وارده   و ...هماهنگی که با انعقاد قرارداد و رفتار متقابل ،بلافاصله تیم وکلاء کار خود را شروع و مراتب به سازمانهای مربوطه از جمله کمسیون اجتماعی  یا امنیت ملی مجلس از جهت نظارت  و اداره اطلاعات در جرایم سیاسی  و نهادهای زیربط  بنا به نوع جرم گزارش  تا در دفاع از اتباع کشور که کمترین درخواست یک ایرانی در خارج از کشور از دولت متبوع خود میسر گردد  و احیانا در صورت تقصیر وکیل از انجام وظایف مسئولیتی با وجود استفاده از وکیل به جای یک حقوقدان  همچون داخل کشور بوده و در صورت وکیل بودن وی موجب رسیدگی به تخلفات وی شود این خود ضمانت اجرایی دفاع موثر و... از اتباع کشورمان خواهد شد  تحقق این ارزو به نظر حقیر با عنایت دولت مردان و نمایندگان محترم مجلس در تصویب قوانین در شکل گیری این نهاد و در اختیار بودن این تشکیلات به راحتی برای اتباع ایرانی در خارج از کشور در صورت نیاز اعم از وکالت و مشاوره  محقق و حتی موجب افزایش امنیت روحی و... هم وطنانمان و در مواردی  ارتقاء شان کشورمان گردد و خدمت بزرگی برای اتباع ایرانی خواهد بود . انشاالله

علیهذا عدم استفاده و مشاوره با کانون وکلاء  و حقوقدانا برجسته بین الملی و متعهد و متخصص در موضوعات و دعاوی بین المللی که الحمدالله در کشور وکیل وطن پرست و متخصص در وکالت بین المللی کم نداریم لذا انتخاب وکیل  سلیقه ای در مباحث منافع ملی تبعات منفی فراوان را در برخواهد داشت در صورت اینکه دولت که ظاهرا جناب رئیس جمهور دید مثبت نیز به کانون ها  و وکلاء از جهت اینکه خود نیز حقوفدان بوده ، دارند. تشکیل کارگروه از وکلاء بنام ، بین المللی که تعهد و تخصص و ایمان به اهداف نظام را داشته باشند و بهره جستن از این کار گروه که به صورت گروهی و مشاوره کار را پیش ببرند انچه در غرب رایج است از اقدام حقوقی فردی و انتخاب وکلاء سفارشی فارغ  خواهیم شد و نتایج اراء بین المللی به نفع کشور بیش خواهد رفت برای مثال در تنظیم توافق نامه اولیه هسته کمبود  حقوقدان احساس و در بار دوم هیات حقوقدانان نیز گروه مذاکره کننده را همراهی نمودند انشاالله به امید ان روز که دولتمردان با  وکلا ( چرا که حقوقدانان غیر وکیل تجربه دفاع  را بعضا ندارند ) به معنای واقعی استفاده  و از حضور اینها در پیشبرد اهداف کشور و نظام بهره جست که روند فعلی نیز ارام ارام  به این سمت میرود  اما  به نظر حقیر تشکیل کارگروه ویژه وکلاء و حقوقدانان  در امور دعاوی و قراردادهای بین المللی دولتی ضروری و انتخاب برابر با استعداد و توانمندی نه به روش سلیقه  ای  و از قبل انتخاب شده سفارشی (( البته قصد این نیست تاکنون این گونه بوده  چون اطلاعاتی حقیر در این مورد به صورت جزیی است منظور راهکار برای اینده میباشد)) موجب تحکیم قراردادها و معاهدات و پیروزی در دعاوی بین المللی خواهد شد .. انشاالله 

رونوشت به امور محترم حقوقی مجلس شورای اسلامی

 //////////////////////////////////////////////

 

عین خبر از بولتن نیوز 22 تیرماه 93

روش خطای وکلای بانک مرکزی در دادگاه
غرامت گیری آمریکا نشان می دهد؛
نتیجه اعلام شده از سوی دادگاه
آمریکایی علیه بانک مرکزی ایران، نشان می دهد که عدم دفاع مناسب وکلای بانک مرکزی
جمهوری اسلامی باعث شکست در دادگاه فرجام خواهی ایالت نیویورک شده است چرا که آن ها
به جای یک دفاع مناسب و با توجه به مدارک و مستندات پرونده، با بیان اینکه بین
ایران و آمریکا یک پیمان مودت در سال 1955 میلادی به امضا رسیده این نکته را مطرح
ساخته اند که آمریکا نمی تواند خارج از این پیمان، صورت اموال ایران را از ابتدا
بلوکه کرده و سپس مصادره نماید...
گروه
بین الملل - با وجود آن که آمریکا اموال ایران را مصادره می کند اما وکلای بانک
مرکزی به دنبال پیمان مودت ایران آمریکا در سال 1955 هستند تا با استفاده از این
پیمان که مربوط به 60 سال قبل است، دادگاه و نتیجه حکم را تحت تاثیر قرار
دهند!
روش خطای وکلای بانک مرکزی در دادگاه های آمریکا
به گزارش بولتن
نیوز، نتیجه اعلام شده از سوی دادگاه آمریکایی علیه بانک مرکزی ایران، نشان می دهد
که عدم دفاع مناسب وکلای بانک مرکزی جمهوری اسلامی باعث شکست در دادگاه فرجام خواهی
ایالت نیویورک شده است چرا که آن ها به جای یک دفاع مناسب و با توجه به مدارک و
مستندات پرونده، با بیان اینکه بین ایران و آمریکا یک پیمان مودت در سال 1955
میلادی به امضا رسیده این نکته را مطرح ساخته اند که آمریکا نمی تواند خارج از این
پیمان، صورت اموال ایران را از ابتدا بلوکه کرده و سپس مصادره نماید.
 
این
رویه غلط وکلای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن تاکنون ضربات جبران
ناپذیری بر پیکر ساختار اقتصادی و حقوقی کشور وارد کرده است و با این روش ها، نمی
توان دادگاهی در سال 2014 را با وجود حاشیه ها و مسائل و ملاحظات آن تحت تاثیرقرار
داد و نباید فراموش کنیم که اکنون 60 سال از سال 1955 گذشته است.

اگرچه
احترام به پیمان های بین المللی نظیر قرارداد 1975 الجزایر، باید در سطح بین المللی
به عنوان مبنای حل اختلافات در دستور کار باشدو طرفین به آن احترام بگذارند. اما
نمی توان با نادیده گرفتن گذشت زمان و ملاحظات و حاشیه ها و اتفاقات، تنها خواستار
لغو بلوکه شدن و مصادره اموال بود.
بلکه باید به مستندات اشاره کرد وادعاهای
مطرح شده در مورد نقش ایران در این گونه اتهامات را رد کرد. باید این گونه موارد را
به دادگاه های بین المللی سپرد و خواستار بررسی دقیق تر شد و اجازه نداد که اموال
ایران را با چنین ادعاهایی از سوی کشور میزبان دارایی ایران مصادره کنند.در پرونده غرامت 1.75 میلیارد دلاری؛ 
فرجام خواهی بانک مرکزی در دادگاه آمریکایی رد شد


یک دادگاه تجدیدنظر
آمریکایی با رد تقاضای فرجام خواهی بانک مرکزی، به پرداخت 1.75 میلیارد دلار از
پول‌های بلوکه شده ایران به خانواده‌های قربانیان بمب گذاری سال 1983 پایگاه
تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت حکم داد.

 دادگاه تجدیدنظر در نیویورک حکم
سال 2013 قاضی کاترین فارست را که پول نگهداری شده در حساب سیتی بانک باید به
خانواده‌های قربانیان این بمب گذاری داده شود را تایید کرد.

بر اساس گزارش
رویترز، این خانواده‌ها ایران را متهم کرده‌اند به حزب الله که این حمله را انجام
داد و منجر به کشته شدن 241 سرباز آمریکایی شد، کمک کرده است.

این شکایت در
سال 2010 پس از اینکه وزارت خزانه داری آمریکا حساب ایران نزد سیتی بانک را برملا
کرد، تنظیم شد.

شاکیان از ایران و بانک‌های متعدد از جمله سیتی، بانک مرکزی
ایران، کلیراستریم بانکینگ دویچه بورس و بانک UBAE ایتالیا به عنوان متهم نام
بردند.

بر اساس این گزارش، سیتی با این درخواست مخالفت نکرد اما بانک‌های
دیگر به دنبال رد این شکایت بودند با اینهمه فارست در فوریه سال 2013 به نفع
قربانیان رای داد.

کلیراستریم و بانک UBAE ایتالیا سال گذشته با شاکیان به
توافق رسیدند اما بانک مرکزی ایران با اشاره به اینکه قانون فدرال آمریکا که برای
مجاز کردن برداشتن پول بلوکه شده ایران در سیتی تصویب شده خلاف پیمان آمریکا ایران
است، فرجام خواهی کرد.

با این همه هیات متشکل از سه قاضی در دادگاه تجدیدنظر
درخواست بانک مرکزی ایران را رد کرد با این همه بانک مرکزی می‌تواند همچنان درخواست
تجدیدنظر خود را پیگیری کند.

اگر این پول به قربانیان داده شود یک مورد کم
سابقه خواهد بود که در آن قربانیان یک حمله خارجی از طریق سیستم دادگاه آمریکا
خسارت مالی دریافت کرده‌اند زیرا معمولا اجرای چنین احکامی علیه کشورهای خارجی با
موفقیت اندکی همراه است.
 
برچسب ها: روش
، خطا ، بانک مرکزی

 


سلسله نشست های حقوقی دادسرای نظامی تهران؛ بررسی قانون نظارت بر رفتار قضات

 
 
 
 
 
بنام خدا
 
با عرض قبولی طاعات و عبادات شما بزرگواران
 
 
سلسله نشست های حقوقی دادسرای نظامی تهران؛ بررسی قانون نظارت بر رفتار قضات
 

قضات دادسرای نظامی در سلسله نشست های قضایی خود به بررسی قانون نظارت بر رفتار قضات مصوب ۱۳۹۰/۷/۱۷ پرداختند.توجه شما را به جمع بندی مباحث این نشست ها جلب می نماییم.
 
ماده (1):
 هر چند که عنوان قانون به نحو اطلاق « نظارت بر رفتار قضات» است و رفتار قضات اعم است از رفتار شغلی و سازمانی و غیر آن، اما با توجه به اینکه قانون موصوف در مقام بیان « تخلفات انتظامی» و« مجازات‌های انتظامی» ‌می‌باشد و اصولاً در مراجع انتظامی، تخلفات صنفی و مربوط به امور شغلی افراد رسیدگی می‌شود، مانند تخلفات انتظامی پزشکان، ‌کارشناسان و وکلا ، بنابراین به جز در موارد خاص مانند اعمال و رفتار منافی با حیثیت و شأن قضایی که در این قانون تصریح شده است ، اصل بر این است که « رفتار قضات»‌ صرفاً شامل رفتار « شغلی و سازمانی» آنان می‌شود.
مفاد تبصره ماده (7)، بند (1) ماده (11) و مواد (‌14 الی 18) قانون مزبور، مؤید این نظر می‌باشد.
ماده (14) :
‌1- منظور از درج مشخصات قاضی در صورت جلسات ، « نام و نام خانوادگی و سمت قاضی»می‌باشد که باید به طور کامل قید شود. مشخصات و امضای همکاران قضایی باید ذیل همه اوراق تحقیق، صورت جلسات و تصمیمات قضایی باشد. این موضوع شامل همه قضات اعم از دادستان و معاونان وی، قضات تحقیق، اظهار نظر ، اجرای احکام و دادگاه می‌گردد.
2-  با توجه به حجم وسیع اوراق تحقیق و صورت جلسات در شعب دادسرا، پیشنهاد شد که مهر حاوی مشخصات قضات تهیه شود تا باعث سرعت در انجام امور محوله گردد.
3- هرچند که عنوان «اعلام ختم تحقیقات» در قوانین موضوعه پیش بینی نشده است و ضرورت دارد که عنوان موصوف در قوانین آیین دادرسی کیفری قید شود تا تخلف از اعلام آن موجب پیگرد قانونی باشد، اما با توجه به اینکه در حال حاضر برابر مقررات بند (2) ماده (14) «‌قانون نظارت بر رفتار قضات»‌ عدم اعلام ختم دادرسی در دادگاه و ختم تحقیقات در دادسرا ، تخلف محسوب و مستوجب مجازات انتظامی درجه یک تا چهار می‌باشد، فلذا لازم است که همکاران محترم قضایی پس از خاتمه تحقیقات مقدماتی، «ختم تحقیقات» ‌را رسماً اعلام و در صورت جلسه ثبت نمایند. البته اعلام «ختم تحقیقات» در دادسرا به مفهوم آن نیست که قاضی نتواند مجدداً تحقیقات مقدماتی را ادامه دهد، زیرا دادستان در مقام اظهار نظر، اگر تحقیقات بازپرس را ناقص تشخیص دهد، می‌تواند به استناد مواد ( 39و 164) قانون آیین دادرسی کیفری 1290 تکمیل آن را بخواهد و بازپرس نیز مکلف به تکمیل تحقیقات مورد نظر دادستان می‌باشد.
4- در خصوص نحوه اعلام «ختم تحقیقات» در دادسرا، به دو روش می‌توان اقدام نمود:
الف) قاضی پس از خاتمه تحقیقات مقدماتی و قبل از صدور قرار نهایی به صورت مستقل ختم تحقیقات را اعلام و در صورت جلسه درج کند.
ب) در فرضی که پس از خاتمه تحقیقات مقدماتی قاضی تحقیق بلافاصله اقدام به صدور قرار نهایی می‌نماید، می‌تواند در ابتدای قرار نهایی و قبل از ذکر خلاصه جریان پرونده، ختم تحقیقات را اعلام و سپس مبادرت به اظهار نظر نهایی کند.
 5- بند «5» ماده (14) :در خصوص نحوه اعمال نظارت دادستان نسبت به قضات تحقیق ( دادیاری و بازپرسی)  موضوع ماده (33) قانون آیین دادرسی کیفری 1290، چهار حالت متصور است:
الف) در صورتی که انجام تحقیقات مقدماتی نیازمند به آموزش و تعلیمات خاص باشد، دادستان به استناد ماده (33) قانون آیین دادرسی کیفری، حق دادن تعلیمات لازم به بازپرس و دادیار را خواهد داشت. همچنین دادستان به استناد ماده (36) قانون موصوف می‌تواند در تحقیقات مقدماتی حضور یابد و ترتیبات تحقیق را مشاهده نماید. بازپرس نیز در اجرای مقررات ماده (37) قانون آیین دادرسی کیفری در باب اشکال در تحقیقات می‌تواند به دادستان مراجعه کند و منتظر ارائه طریق و حل مشکل خود بماند.
ب) اگر دادستان در مقام اظهار نظر، تحقیقات بازپرس را ناقص تشخیص دهد، می‌تواند به استناد مواد (39 و 164) قانون آیین دادرسی کیفری تکمیل آن را بخواهد و بازپرس نیز موظف به تکمیل تحقیقات مورد نظر دادستان می‌باشد. بدیهی است در اجرای مقررات ماده (168) قانون یاد شده ، دادستان در صورتی می‌تواند تکمیل تحقیقات را از بازپرس بخواهد که نواقص پرونده از جهات مهمه باشد.
ج)دادستان در مقام اظهار نظر و یا نظارت بر تحقیقات بازپرس، متوجه نواقص و یا اشتباهاتی می‌گردد که تخلف انتظامی محسوب نمی‌شود اما مستلزم تذکر لازم به بازپرس است که در این مورد نیز دادستان باید تذکرات لازم را جهت جلوگیری از تکرار اشتباهات موصوف به بازپرس بدهد.
د)چنانچه اقدام بازپرس برابر مقررات قوانین جزایی موضوعه و یا قانون نظارت بر رفتار قضات ،وصف تخلف انتظامی داشته باشد، دادستان باید مراتب را به مبادی ذی‌ربط اعلام نماید.
بدیهی است در موارد نقص تحقیقات و یا مواردی که محمول بر نظر قضایی می‌باشد، موضوع تخلف انتظامی منتفی است.
ماده (15):
1- بند (1) :
 در این بند با توجه به صدر ماده مقرر شده که صدور رأی غیر مستند یا غیر مستدل مستوجب محکومیت انتظامی درجه چهار تا درجه هفت می‌باشد. با عنایت به ماده (299) قانون آیین دادرسی مدنی که رأی را اعم از قرار و حکم دانسته است، ‌قرارهای دادسرا نیز مشمول مقررات این بند می‌گردد. به عبارت دیگر قرارهای بازپرس باید مستدل و مستند به مواد قانونی و اصولی باشد که بر اساس آن قرار صادر شده است، در غیر این صورت مشمول تخلف انتظامی موضوع بند (1) ماده (15) قانون نظارت بر رفتار قضات می‌شود.
لزوم مستدل و مستند بودن آرا اعم از حکم و قرار در اصل ( 166) قانون اساسی، ماده (29) قانون تشکیل دادگاه‌های کیفری ( 1و 2)‌، ماده (214) قانون آیین دادرسی کیفری دادگاه های عمومی و انقلاب و ماده (295)قانون آیین دادرسی مدنی تصریح شده است.
2- بند (‌3):
دستور تعیین وقت دادرسی خارج از ترتیب دفتر اوقات معمولاً ناظر بر دادگاه است که «اوقات مقرر، خارج از نوبت و فوق‌العاده» جهت رسیدگی به پرونده‌ها وجود دارد. البته در دادسرا نیز اوقات احتیاطی جهت بررسی پرونده‌ها وجود دارد.
3- بند (9):
بحث خودداری از اعلام تخلفات کارکنان اداری، ضابطان ، وکلای دادگستری و ... شامل تمام قضات که به نحوی در جریان رسیدگی و نظارت بر پرونده نقش دارند، می‌شود و آنان باید موضوع را به سلسله مراتب گزارش دهند، لیکن اعلام رسمی تخلفات به مراجع مربوط توسط دادستان یا رئیس سازمان یا معاون نظارت و بازرسی صورت می‌گیرد.
ماده (16) :
بند «3»:
موضوع خودداری از پذیرش مستندات و لوایح طرفین و وکلای آنان جهت ثبت و ضبط فوری در پرونده شامل مرحله تحقیقات مقدماتی در دادسرا نیز می‌شود، بنابراین لوایح وکلا در دادسرا باید در دفتر مخصوص ثبت و شماره ثبت در اختیار وکیل قرار گیرد و مدارک مربوط نیز ضمیمه پرونده شود.
ماده (17) :
بند «5»:
دو نظر در این مورد ارائه شد:
( نظر اول): پذیرفتن هرگونه هدیه یا خدمت بدون قید و شرط ممنوع می‌باشد و مرتکب مشمول مجازات انتظامی موضوع ماده (17) می‌گردد. واژه « غیر متعارف» نیز ناظر بر امتیاز است و ارتباطی با هدیه ندارد.
( نظر دوم): تفاوتی بین هدیه یا خدمت با امتیاز وجود ندارد که قید « غیر متعارف»‌ مشمول امتیاز باشد و شامل
 « هدیه و خدمت» نگردد. به عبارت دیگر امتیاز خصوصیت ویژه ای ندارد که قید «‌غیر متعارف»‌ را منحصر به خود کند. پس پذیرفتن هرگونه هدیه یا خدمت یا امتیاز در صورتی تخلف انتظامی محسوب می‌شود که غیر متعارف بوده و به اعتبار جایگاه قضایی تحصیل شده باشد.
ماده (18):
منظور از «تخلف از قوانین موضوعه» تخلفاتی است که ناظر بر جریان رسیدگی به پرونده‌ها یا انجام امور قضایی می‌باشد و این عبارت اطلاق و کلیت ندارد. به دیگر سخن تخلف از قوانین موضوعه که ارتباطی با جریان دادرسی و امور قضایی ندارد ،مانند « تخلفات از مقررات راهنمایی و رانندگی » مشمول ماده (18) نمی‌شود.
مفاد تبصره ماده (18) که ناظر بر رسیدگی قضایی می‌باشد ، مؤید این نظر است.
ماده (26):
در این ماده قضات دادسرا موضوعیت ندارد ، بنابراین قضات دادگاه های انتظامی قضات نیز در جهت انجام وظایف محوله می‌توانند اطلاعات، اسناد و اوراق مورد نیاز را از مراجع مذکور در ماده (26) مطالبه نمایند.
ماده (28) :
چنانچه دادیار اعتقاد به منع تعقیب یا موقوفی تعقیب انتظامی داشته باشد و دادستان مخالف این عقیده باشد، مورد از جهات حل اختلاف نبوده و نظر دادستان متبع است.
ماده (29) :
 تعلیق تعقیب انتظامی قضات از اختیارات خاص دادستان انتظامی  قضات می‌باشد که در چارچوب مقررات ماده (29) قانون نظارت بر رفتار قضات اقدام مقتضی معمول خواهد داشت.
ماده (30):
 1- منظور از دادگاه عمومی تهران ، دادگاه عمومی حقوقی تهران است.
2- پرسشی که در خصوص ماده (30) مطرح می‌شود این است که ؛ اگر اصل موضوع در مرجع قضایی رسیدگی و رأی قطعی صادر شده باشد و متعاقب آن «تقصیر یا اشتباه قاضی» توسط دادگاه عالی انتظامی  قضات احراز شود، این موضوع چه تأثیری در رأی قطعی صادر شده توسط مرجع قضایی دارد؟
 
پاسخ: این موضوع می‌تواند تحت عناوین «‌ارائه دلایل جدید یا احراز اشتباه اساسی دادرس یا رأی خلاف بین شرع» از موجبات اعاده دادرسی باشد، در غیر این صورت احراز « اشتباه یا تقصیر قاضی» تأثیری در حکم قطعی صادر شده ندارد.
ماده (31):
مقررات این ماده بر خلاف اصل یعنی « عدم تشدید مجازات تجدید نظرخواه» است . به هر حال مجازات انتظامی نیز به نوعی کیفر محسوب می‌شود و چنانچه قاضی تحت تعقیب انتظامی « قرار تعلیق تعقیب» را قانونی نداند و اعتقاد به بی گناهی و تبرئه خود داشته باشد، نباید در دادگاه عالی انتظامی قضات ، به مجازات انتظامی محکوم شود.
ماده (37):
منظور از عبارت ؛ « احکام محکومیت قطعی یا قطعیت یافته به مجازات درجه پنج به بالا» کلیه آرای قطعی دادگاه عالی انتظامی قضات مبنی بر محکومیت قاضی به مجازات انتظامی تا درجه پنج و آرای قابل تجدید نظر مستلزم مجازات انتظامی درجه پنج به بالا که قطعیت یافته است ، می‌باشد.
ماده (39) :
بر اساس مقررات این ماده دادستان انتظامی قضات رأساً می‌تواند در جرایم عمدی، موضوع را بررسی و چنانچه دلایل و قرائن ، دلالت بر توجه اتهام به قاضی داشته باشد، تعلیق وی از سمت قضایی را تا صدور رأی قطعی توسط مرجع ذی‌صلاح و اجرای آن از دادگاه عالی انتظامی قضات درخواست کند. همچنین مرجع کیفری صالح به رسیدگی به جرایم ارتکابی قاضی نیز می‌تواند تعلیق قاضی را از دادستان انتظامی قضات درخواست کند.
ماده (40):
بر اساس مقررات این ماده که تأسیس حقوقی جدیدی است ، تعقیب قاضی در جرایم غیر عمدی مستلزم تعلیق وی از سمت قضایی نیست و پس از اعلام مرجع کیفری و اجازه دادستان انتظامی قضات، تعقیب قاضی صورت می‌گیرد. البته اگر در جرایم غیر عمدی ، تعقیب یا اجرای حکم قاضی منوط به جلب یا بازداشت وی باشد ، باید برابر ماده (39) این قانون، قاضی از سمت قضایی خود معلق شود.
ماده (41):
1- در این ماده موضوع بازرسی اشیاء که در قانون آیین دادرسی کیفری ذکر شده، مسکوت مانده است که در این مورد نیز به استناد قواعد عمومی ، بازرسی اشیای قاضی بدون رعایت مقررات قانون نظارت بر رفتار قضات ممنوع بوده و مرتکب مشمول مجازات موضوع ماده (41) این قانون می‌شود.
2- پرسشی که در خصوص موضوع ماده (41) مطرح می‌شود این است که ؛ آیا در جرایم مشهود بازرسی منزل قاضی امکان پذیر است یا خیر؟
 
پاسخ: در خصوص جرایم غیر مشهود  اصل «مصونیت قاضی» حاکم است و در بازرسی منزل وی باید علاوه بر لحاظ قرار دادن مقررات عمومی بازرسی منازل اشخاص ، مقررات فصل چهارم قانون نظارت بر رفتار قضات نیز رعایت شود، اما در جرایم مشهود جمع آوری دلایل و اسباب و مدارک جرم و حفظ آن‌ها  بدون احضار و جلب قاضی، منع قانونی ندارد.
ماده (42) :
 قاضی صرفاً در صورت صدور حکم برائت یا قرار منع تعقیب مستحق دریافت مابقی حقوق و مزایای خود در ایام تعلیق است و موضوع ماده قابل تسری به قرارهای « موقوفی تعقیب و تعلیق تعقیب» نیست و قرارهای موصوف آثار حکم محکومیت را دارند.
ماده ( 46) :
در صورت احراز عدم صلاحیت قضات نظامی ، صرفاً مجازات مذکور در بند (1) ماده مبنی بر ؛ « لغو ابلاغ قضایی و اعاده به یگان خدمتی» در مورد آنان قابل اعمال است و سایر مجازات‌ها از قبیل بازخریدی ، بازنشستگی و یا انفصال دائم از مشاغل قضایی و خدمات دولتی به لحاظ اینکه نظامیان تابع مقررات قوانین استخدامی نیروهای مسلح می‌باشند، قابل اجرا نیست. البته از لحاظ شیوه نگارش قانون مناسب بود که مجازات قضات نظامی در یک تبصره مستقل ذیل بند «5» ماده (46) ذکر می‌شد.

 


پی نوشت :
سازمان قضایی نیروهای مسلح - دوشنبه - 30/2/1392/س


وحدت شیعه و سنی با ظهور داعش ، همکاری منافقین کوردل با رژیم صهیونیستی و....

بنام خدا

به قلم مدیر وبلاگ:

بر هیچ روشنفکری جنایات و همکاری تنگاتنگ منافقین کوردل از ابتدای رفتار خصمانه خود با ملت ایران اسلامی پوشیده نیست از ترورهای بیرحمانه هدف دار و حتی کور گرفته تا همکاری با رژیم بعث در واگذاری اطلاعات نظامی و سیاسی و در این اواخر مساعدت در ارائه اخبار جعلی هسته ای به قدرت های سلطه موجب تحریم و زیر فشارقراردادن ملت شریف ایران از جهت اقتصادی ، افسوس که در چندماه گذشته حتی مخالفان نظام نیز به اهداف شوم غرب و منافقین در نسل کشی شیعه که فرزندان و خانواده ها نیز از این توطئه در امان نیستند پی برده اند البته این توفیق الهی بود تا تمام ملت از هر قشر و مسلک را در مقابل دشمن واحد تندروهای اسلامی و حامیان منطقه ای و فرا منطقه ای اگاه سازد تا مستحضر باشند که دشمن واحد است وقتی در مقابل دشمن قرار گیریم مبارزه مسلمانان واقعی شیعه و حتی اهل تسنن با گروه دست پروده غرب و کشورهای منظقه عربی است و این اتحاد اکنون موجب افزایش توان روحی و سیاسی و تحمل مشقت های اقتصادی که بعضا از ناتوانی و سوء مدیریت هم بوده و راهکارهای ارائه شده رهبر فرزانه قطعا راه گشا ست خواهد بود .

تروریسم پدیده ای است شوم و با نقشه از قبل حتی یک دهه برنامه ریزی شده دستگاه های جاسوسی غربی و منطقه ای است اما هوشیاری دستگاه امنیتیو سپاه  و فرزندان گمنام اما عصر عج با استرشادهای رهبری ، توطئه انها را خنثی نمودو هدف غرب از این ایجاد دستگاه منسجم تروریستی:

1- تضعیف کشورهای درگیر با رژیم صهیونیستی از لحاظ مالی و نظامی و سیاسی همچون سوریه لبنان ایران و...

2-  جذب تندروهای اسلامی از تمام نقاط دنیا و اعزام به  سوریه سپس عراق و بعد  به سوی  لبنان که در برنانه خود دارند و هدف تضعیف یا حتی از بین بردن مقاومت که  به لطف امام عصر عج در ایران ناکام خواهند ماند و سپس رسیدن به اهداف رژیم غاصب با دو هدف که در صورت تضعیف و کشتار از هر یک طرف موجب سود سیاسی رژیم غاصب خواهد شد چون تضعیف مقاومت سوریه و لبنان و سپس عراق که غیر مستقیم در اهداف متعالی مقاومت گامهای زیادی را برداشته و بعد ایران را دنبال میکنند و در صورت عدم نتیجه حداقل ترین هدف خود تضعیف نظامی و مالی را فراهم نموده در غیر این صورت کشته شدن تندروهای اسلامی که بلای جان رژیم غاصب و سپس غرب همچون 11 سپتامبر در اینده خواهند شد را از هم متلاشی و به هدف خود خواهد رسید در یک کلام شکست  و کشتار هر دو طرف مسلمان پیروزی برای رژیم غاصب و غرب را در بر خواهد داشت غافل از اینکه به نوعی شر تندروهای افراطی را از شر شیعه کم میکنند .

3- استفاده از مشغول بودن افکار عمومی و سیاسی به موضوع داعش و عراق و از طرفی اوکراین موجب سواستفاده رژیم غاصب از فرصت و تجاوز و بر هم زدن مرزهای فیزیکی غزه و حداقل تضعیف توان موشکی حماس و گرفتن امتیاز و تحریک لبنان و حزب الله به دفعات تا بتواند ضربه اصلی را به دفاع موشکی و....حزب الله وارد کند غافل از اینکه جنگ 33 روزه نشان داد حزب الله انقدر عاقلانه و هوشمندانه برخورد میکند که خود را بی مورد وارد جنگ فرسایشی نمکند مگر مجبور به دفاع باشد چنان که با وارد شدن به سوریه نسل داعش را از غرب سوریه کم کرد انهم گرفتن الگو از سالار شهیدان و به رهبری مقام معظم  رهبری و داشتن سید بزرگوار و متدین و شجاع جون سیدنصرالله مد ظله العالی.

4- سعی غرب و رژیم غاصب گرفتن خطا از ایران در حمایت از عراق و استفاده از دخالت در امور کشور دیگر و نهایتا  رسیدن به هدف خود که در جنگ صدام با کویت و .... نیز قصد کشاندن ایران به جنگ و نهایتا بهره برداری را داشتند که با تدابیر رهبر فرزانه نقشه های شوم انها تبدیل به خیر و برکت سیاسی و نظامی برای ایران گردید نابودی القاعده در افغانستان و رژیم بعث در عراق نمونه بارز برگردان مکر انها به خود از سوی باری تعالی بود.

5- زیرکی و توان اطلاعاتی و نظامی ایران و فعالیت های غیر مستقیم در حمایت از مردم سوریه و عراق هیچ بهانه ای را به غرب تاکنون نداده و از طرفی همه میدانند نجات سوریه و عراق با تدابیر تئوریسین های نظامی  ایران به انجام رسید به صورتی که رئیس جمهور رژیم غاصب عنوان داشت خاورمیانه در انگشت راست سردار قاسم سلیمانی می چرخد و برنامه ترور ایشان را کشوری که مدعی حقوق بشر جهانی است قانونی کرد غافل از اینکه از حسن باقری ها و مهدی باکری ها و سلیمانی ها در این کشور فراوان داریم و خداوند حامی این عزیزان میباشند  وقتی نامه قاسم سلیمانی با انهمه مراقبت  و تیم های چند لایه حفاظتی بدون مانع در کمال بهت حیرت روی میز وزیر دفاع امریکا  قرار میگیرد(عین خبر در ذیل مقاله ) که متن ان با این عنوان که اگر بخواهیم از این هم به شما نزدیکتر خواهیم شد قدرت ایران را نه فقط  از بعد نظامی بلکه توان اطلاعاتی ایران نیز انها را مبهوت کرده است و برتری ایمان به نیرو و تجهیزات را خدا در جنگ بدر به نمایش گذاشت و این است تفاوت شهدای شیعه با داعش و نظام سلطه . همین ایمان حزب الله بود که با وارد عمل شدنش پوزه داعش و القاعده در سوریه را به خاک مالید. درود بر شما جوانان که با جوانان اهل بهشت همنشین خواهید شد .

6. رو شدن مجدد دست سازمان منافقین بر علیه ملت ایران در همکاری با دشمنان قسم خورده به خصوص داعش که اخر حماقت و خیانت این گروه قسم خورده  به ملت ایران میباشد . منافقین خوب می دانند برای بقا و حداقل داشتن پناهگاه  امن در ذلت باید اوامر بدون چون و چرای دولتهای غربی و سازمانهای اطلاعاتی انها را اجرا کنند تن به ذلت دادن و رو در رویی با مردم ایران از اوایل انقلاب از سوی این فریب خوردگان اغاز و در چندسال گذشته به خصوص جلسات محرمانه با سران مخالفان سوریه و داعش دست در کاسه داشتن با جنایتکاران داعشی مخالف بچه های بی گناه که سرشان به جهت شیعه بودن بریده میشود را حاکی است هرچند این حرکات منافقین هویت واقعی انها را بیش از بیش هویدا میکند اما منافقین باید بدانند داعشی ها با رقص برهنه زنان کنار استخر مخالفند شاید روزی سر رجوی اگر تاکنون به جهنم روانه نشده باشد و مریم وطن فروش به دست داعش تندرو ، روی سینه انها قرار گیرد . اکنون نیز علنی شدن جلسات  محرمانه  منافقین با رژیم صهیونیستی و کشورهای حامی داعش و.... گویای ابراز دشمنی اشکار با ملت ایران و شیعه در مقابل خانواده های قربانی تروریسم بین المللی است.  منافقین از کفار بدترند و شهادت برای ما مثل اب خوردن است چه به دست دشمنان اهل بیت یا دوستان دشمنان اهل بیت که برای ما هر دو دشمن تلقی میگردد چنانچه  پیامبر اکرم ص در جنگ احد بالای کوه در غزوه بدر  در فخر فروشی دشمن فرمودند کشته شدگان ما بعد از مرگ به بهشت میروند و کشته شدگان شما در جهنم ابدی خواهند بود فراموش نکردیم جنگ مرصاد را که چه کودکان ایرانی را یتیم کردید و دست به اسلحه با همکاری دشمن بعثی دستتان را به خون جوانان و مردم بی دفاع غرب کشور آغشته کردید و نام ننگ خود را در تاریخ  با عنوان به اصطلاح فروغ جاویدان  که ای کاش نام عملیات خود را  تحت عنوان عملیات فروغ خناس به ثبت میرساندید چگونه خوار شدید، پس دوباره اقدام شرمانه خود را امتحان کنید و بذانید در نهایت پاداشی جز بدتر از جزای عملیات مرصاد نخواهید داشت و مانند بازیچه کودکانه در دست غربیها بازی داده و  همچون عروسک خیمه شب بازی شدید و خود نیز این را بهتر میدانید در دام  شیطان گرفتار شدید و افسارتان دست شیطان است و  در میدان شیطان جولان میدهید و راه برگشت را خداوند  همانا برگشتن به اغوش خدا و ملت ایران را  از شما سلب کرده است.

در نهایت وقتی ترور برنامه ریزی میشود عجز کامل دشمن را عیان میکند و هرچند از خون جوانان وطن لاله دمیده و مردم را در هدف مشترک متحد و بسیج میکند.

داعش و یا امثال ان تندروهای افراطی  دوستان خود در جنگ صفین و .. در مقابل علی ع جز احمق هایی بیش نیستند و این اقدام انها وحدت مسلمانان شیعه و سنی را در مقابل دشمن واحد بسیج کرد حال با هر مسلک و مرام و اکنون می فهمیم شعار نه غزه نه لبنان طرح شده در در فتنه 88 در سازمان جاسوسی سیا و اطاق فکر رژیم غاصب ... با هدف جدایی ایران از این دو کشور  یک اقدام استراتژیکی بوده که  اکنون جنگ  ایران با رژیم غاصب در مرز ان کشورها در مبارزه با رژیم غاصب به انجام میرسد نه در کشور ما  ، انشاالله به لطف امام عصر عج این توطئه دشمنان و دست پرورده انها داعش و.... نیز به نفع ملت ایران به اتمام خواهد رسید. الهم عجل لولیک

 

 

(((((
                  موضوع:
                 ماجرای نامه حاج قاسم سلیمانی به وزیر دفاع آمریکا!!
             
این اتفاق بعد از نامه اول و تهدید آمیز اوباما به آیت الله امام خامنه ای اتفاق افتاده است .

سازمان
ادارای پنتاگون از 7 لایه حفاظتی تشکیل شده است که از این میان 4 لایه به
طور خاص مربوط به کنترل ارتباطات با شخص وزیر دفاع یا رییس پنتاگون میباشد.

کمی
بعد از نامه اوباما نامه ای از تمام این لایه های امنیتی ، اطلاعاتی و
حفاطتی عبور کرده و مستقیم ، روی میز کار وزیر دفاع یعنی لئون پانتا قرار
میگیرد. ظاهر ساده نامه که هیچ آرمی از سازمان های مرتبط با پنتاگون در آن
به چشم نمیخورد توجه وزیر را جلب کرده و وی آن را از روی میز برمیدارد ...

با باز کردن نامه و خواندن آن عرق سردی بر چهره پانتا مینشیند !

یک نامه با سربرگ رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ...

نامه حاوی عبارتی بود که قطعا برای رییس پنتاگون با آن عظمت حفاظتی باورکردنی نبود :

" اگر لازم باشد از این هم نزدیک تر خواهیم شد "

امضا : قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران !!~~!!

                                                                        ))))

 

 

 

/////////////////////

 

 خبر  ذیل از بولتن نیوز 22 تیرماه

برگزاری نشست 6 تیر منافقین در
پارس نشان می دهد که منافقین پول های کلانی برای همراه کردن سیاستمداران غربی هزینه
می کنند. به نظر می رسد اکنون فرانسه، امریکا، عربستان و اسراییل ائتلاف مالی-
اطلاعاتی- تبلیغاتی در دفاع از نفاق تشکیل داده اند.
نشست منافقین در پاریس با ائتلاف مالی آمریکا، عربستان و اسراییلگروه سیاسی،
نشستی که روز 6 تیر منافقین در پاریس برگزار کردند با حضور حدود 500 نفر از

شخصیت های غربی برگزار شد که برخی نکات آن هایز اهمیت است و باید مورد توجه عموم
مردم قرار گیرد.
 
به گزارش بولتن نیوز، نشست منافقین در پاریس
دارای پنج نکته و محور اساسی است: اول، این نشست مستقیما با مدیریت اسراییل و لابی
صهیونیستی حاضر در امریکا، در کشور فرانسه برگزار شده و این موضوع به روشنی نشان می
دهد که منافقین به عنوان ابزار آیپک دستشان برای همه رو شده و این گروهک تروریستی
از هر وسیله ای برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی ایران استفاده می
کند.
 
دوم ، حضور وسیع مسئولین بالا رتبه نظامی و غیر نظامی دولتی کشورهای
غربی در این نشست نشان دهنده این است که دولت های این کشورها کاملا از منافقین
حمایت می کنند و این حضور نمی تواند خودسرانه باشد.
 
سوم،  برگزاری نشست پر
هزینه 6 تیر منافقین در پارس نشان می دهد که منافقین پول های کلانی برای همراه کردن
سیاستمداران غربی هزینه می کنند. پولهایی که هرگز منشا آن شفاف نشده است. به نظر می
رسد اکنون امریکا، عربستان و اسراییل ائتلاف مالی- اطلاعاتی- تبلیغاتی  در دفاع از
نفاق تشکیل داده اند.
 
چهارم، نکته دیگر این است که دولت فرانسه و سفیر این
کشور در تهران باید بابت میزبانی این نشست پاسخ صریح و روشن و فوری بدهند و مشخص
کنند که هدف آنها از برگزاری نشستهایی با هدف بر اندازی جمهوری اسلامی ایران چیست.

 
نکته پنجم مربوط می شود به بی توجهی رسانه های داخلی به اهمیت نشستهای
تروریستی که با هدف بر اندازی جمهوری اسلامی در کشوری مثل فرانسه که مراوردات
اقتصادی زیادی با ایران دارد برگزار می شود.
 
در این رابطه مشخص نیست که
چرا برخی رسانه های داخلی در مواردی که به زیان کشور است گاها جلوتر از بی بی سی و
رسانه های اسرائیلی و نظام سلطه حرکت می کنند ولی در مواردی مانند نشست 6 تیر
منافقین در پاریس هیچ عکس العمل نشان نمی دهند.
 
در اینجا به نظر می رسد
رسانه ها باید نامه هایی به ناوی پیلای کمیسر حقوق بشر سازمان ملل نوشته و در آن
این سوال را مطرح کنند که چرا سازمان ملل نسبت به تجمع علنی یک گروه تروریستی چنین
بی تفاوت است. البته شاید برخی بگویند باید نامه اعتراضی را به احمد شهید نوشت ولی
احمد شهید از آنجایی که همکاری او با منافقین بر همه روشن شده نمی تواند گزینه
مناسبی برای رسانه های ایران باشد.
 
لازم به ذکر است که در 6 تیرماه
خبرگزاری کویت به موضع جدید دولت فرانسه درباره گروهک منافقین اشاره کرده است. به
نوشته این خبرگزاری، دولت فرانسه نسبت به لابی گری های این گروهک و ارائه اطلاعات
غلط از سوی این گروه درباره ایران ابراز نگرانی کرده و هشدار داده است.

 
سخنگوی وزارت خارجه این کشور گفته: «فرانسه هیچ ارتباطی با سازمان مجاهدین
خلق ایران که به توسل به خشونت شناخته می شود، ندارد».
 
وی ضمن بیان اینکه
فعالیت های گروهک منافقین در فرانسه غیرقانونی است، تأکید کرده که این گروهک دارای
«انگیزه ای خشونت آمیز» و ماهیتی «غیردموکراتیک» است.
 
به گفته این مقام
فرانسوی، گروهک منافقین دارای رویه های فرقه ای بوده و از توسل به خشونت منصرف نمی
شود.
 
گفته های سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در حالی بیان می شود که دولت
فرانسه باید نسبت به فعالیت فرقه رجوی تدابیر مناسب تری را اتخاذ می کرد تا خاک
فرانسه به محلی برای تدارک نقشه جنگی برای کشورهای دیگر و به خصوص ایران تبدیل
نشود.
 
در نشست گروهک منافقین و حامیان آمریکایی و غربی آنها که روز جمعه،
(27 ژوئن 2014، 6 تیر 1393) در پاریس، پایتخت فرانسه، برگزار شد، مریم رجوی، سرکرده
اصلی گروهک، مدعی شد اوضاع کنونی عراق، به دخالت ایران در عراق  که مهره آن، نوری
المالکی است، مربوط می شود.
 
وی ادعا کرد راه حل مشکل عراق، همان طور که
کشورهای بین المللی (!) و منطقه ای و حتی داخل عراق بر آن اتفاق نظر دارند، این است
که نوری المالکی باید از قدرت کنار برود.
 
برابر این گزارش به نقل از
ایرنا، همزمان با ادامه فشارهای بی نتیجه رژیم صهیونیستی علیه روند مذاکرات هسته ای
ایران و 1+5 که به مرحله پیش نویس توافق نهایی رسیده است، گروهک منافقین نیز دیدگاه
های ضد ایرانی تل آویو را درباره این مذاکرات تکرار کرد.
 
گروهک منافقین
همچنین، پس از اجرای برنامه اخراجِ بازمانده عناصر خود ازعراق، افشای اسناد همکاری
این گروهک با صدام در جنگ تحمیلی به ایران، کشتار کردهای عراقی و همچنین اجرای
برنامه های رژیم صهیونیستی، شامل عملیات تروریستی و جاسوسی در ایران، همگام با این
رژیم فعالیت خود، علیه مذاکرات هسته ای تهران و 1+5 را تشدید کرده است.

 
مریم رجوی (قجر عضدانلو)، سرکرده گروهک تروریستی منافقین، با ابراز خشم از
برگزاری چندین دور مذاکرات هسته ای با ایران، که شرکت کنندگان در آن، آن را مثبت
ارزیابی کرده اند، روند کنونی را غیرقابل اعتماد خوانده است.
 
شبکه
تلویزیزیونی «فاکس نیوز» که بازتاب دهنده مواضع تندروهای حزب جمهوری خواه آمریکاست،
جمعه شب گفتگوی خبرنگار خود با مریم رجوی را پخش کرد. وی در این گفتگو، در چارچوب
تکرار ادعاهای ضد ایرانی رژیم صهیونیستی، گفت: پیام می دهیم که به ایران اعتماد
نکنید!
 
وی همچنین با تکرار مواضع بنیامین نتانیاهو، گفت: مذاکره با ایران،
بی فایده است و نمی توان به جمهوری اسلامی اعتماد کرد. روند مذاکرات هسته ای نمی
تواند از ساخت بمب در ایران جلوگیری کند.
 
رجوی تصریح کرد: گروه 1+5 نباید
به ایران حق غنی سازی بدهد؛ زیرا نقض قطعنامه های سازمان ملل متحد بوده و مسیر را
به سمت ساخت بمب اتم هموار می کند. امیدواریم در این مذاکرات بتوان جاه طلبی هسته
ای تهران را مهار کرد، این در حالی است که از دید من، روند مذاکرات، نشان دهنده این
خواسته نیست.
 
سرکرده منافقین با اعتراف رسمی به جاسوسی اتمی و اقدامات
تروریستی این گروهک علیه جمهوری اسلامی، از توجه به گزارش های جاسوسی این گروهک
ابراز خرسندی کرد.
 
مریم رجوی همچنین در حالی که صدها سند، تصویر، فیلم و
مستندات دریافت میلیون ها دلار از صدام برای اجرای عملیات تروریستی در ایران و
مشارکت در نسل کشی کردهای عراق در جریان عملیات انفال وجود دارد، بیانیه نمایندگی
ایران در سازمان ملل متحد را با موضوع تاریخ گروهک تروریستی منافقین و کمک به رژیم
بعثی ساقط شده عراق رد کرد.
 
گروهک منافقین پس از ارتکاب موج ترورها و
انفجارها با استقرار در عراق، پیشنهاد تشکیل یگان مزدوران جنگی این گروهک را برای
همراهی جنگی با نظامیان بعثی داد و صدام هم امکانات، تجهیزات جنگی و میلیون ها دلار
پول در اختیار آنان گذاشت.
 
سرکرده گروهک منافقین در حالی این اظهارات را
مطرح کرد که چندی پیش، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، گفته بود: (رژیم) اسرائیل، توافق
هسته ای مورد مذاکره با ایران را به طور کامل رد می کند.
 
به گزارش رویترز،
بنیامین نتانیاهو گفت که به طور کامل توافق مورد بحث میان ایران و گروه 1+5 را رد
می کند و به چنین توافقی، متعهد نیست.
 
وی گفته است: توافق مورد بحث میان
ایران و گروه 1+5 را به شدت رد می کنیم و آن را بسیار بد می دانیم.
 
 
 
خبر ذیل از بولتن نیوز
 
////////////////////////////////
انجمن دفاع از قربانیان تروریسم
برگزار می کند؛
انجمن دفاع از قربانیان تروریسم،
متشکل از بازماندگان و خانواده های قربانی ترور «همایش توانمندسازی روانشناسی-
حقوقی قربانیان تروریسم» را با حضور صدها نفر از خانواده¬های قربانی ترور و
بازماندگان اقدامات تروریستی، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولین
کشوری و مدیران تشکلهای شاهد و ایثارگر، اساتید برجسته حقوقی و روانشناسی در حوزه
تروریسم و هنرمندان برگزار می کند.
گروه سیاسی، انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، متشکل از بازماندگان و خانواده های قربانی ترور «همایش توانمندسازی روانشناسی- حقوقی قربانیان تروریسم» را با حضور صدها نفر از خانواده¬های قربانی ترور و بازماندگان اقدامات تروریستی، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولین کشوری و مدیران تشکلهای شاهد و ایثارگر، اساتید برجسته حقوقی و روانشناسی در حوزه تروریسم و هنرمندان برگزار می کند.

به گزارش بولتن نیوز،
انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، متشکل از بازماندگان و خانواده های قربانی ترور «همایش توانمندسازی روانشناسی- حقوقی قربانیان تروریسم» را با حضور صدها نفر از خانواده¬های قربانی ترور و بازماندگان اقدامات تروریستی، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولین کشوری و مدیران تشکلهای شاهد و ایثارگر، اساتید برجسته حقوقی و روانشناسی در حوزه تروریسم و هنرمندان برگزار می کند. 

این همایش اقدامی است برای بیان
مظلومیت قربانیان ترور و تلاشی برای تقویت صدای قربانیان و بازسازی روحیه
بازماندگان اقدامات تروریستی. در این همایش بویژه آسیبهای روانی بعد از اقدامات
تروریستی و همچنین ضرورت بازسازی آثار مخربی که تروریسم در جامعه برجای می گذارد،
مورد بررسی قرار می گیرد.
انجمن دفاع از قربانیان ترور با ناکارا دانستن
ابزارهایی که تاکنون با تروریسم به مقابله پرداخته بر تقویت نهادهای مدنی برای
مقابله با تروریسم تاکید دارد و در این راستا بویژه بر نقش بازماندگان و خانواده
های قربانی ترور که شهامت بیان دردهایشان را داشته و منادی صلح بوده اند تاکید
دارد. 
انجمن دفاع از قربانیان ترور بدین وسیله از تمامی هنرمندان اعم از
فیلمسازان، عکاسان، نقاشان، موسیقی دانان، ناشران و نویسندگان و . . . بصورت فردی و
نهادی درخواست دارد تا برای ترسیم چهره ترور از زبان قربانیان ترور و تقویت صدای
مظلومیت بازماندگان و قربانیان و خانواده های قربانی ترور به یاری این بازماندگان و
خانواده های قربانی اقدامات تروریستی بیایند.
این همایش 23 تیرماه در فرهنگسرای
اندیشه واقع در بوستان هلال احمر در خیابان شریعتی برگزار خواهد شد.
لازم به
ذکر است انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، فعالیتهای خود را با دو هدف حمایت از
خانواده های قربانی ترور و بازماندگان اقدامات تروریستی و اطلاع رسانی و آموزش برای
تحدید عرصه فریبکاری گروههای تروریستی در جذب عضو و حامی، سازماندهی کرده است.


 

ایا امکان شکایت مطالبه دیه و کیفری بر علیه شهرداری ممکن میباشد؟؟

بنام خدا

 

نظریه مشورتی امکان طرح شکایت بر علیه شهرداری و اشخاص حقوقی

 

 

۲۹/۵/۹۲

۹۸۳/۹۲/۷

۶۱۳-۱/۱۸۶-۹۲

سوال: نظر به اینکه برای اشخاص حقوقی براساس مواد ۲۰و ۱۴۳قانون جدید مجازات اسلامی مسئولیت کیفری لحاظ شده است براین اساس چنانچه یک تصادف رانندگی به وقوع پیوندد که منجر به قتل غیرعمدی شود و مقصر تصادف شهرداری شناخته شود شهردار از حیث جنبه عمومی و شهرداری از حیث جنبه خصوصی بزه مسولیت کیفری خواهند داشت ولی چنانچه تصادف منجر به صدمه بدنی شود شهرداری فقط از حیث تسبیت مسولیت پرداخت دیه را بر عهده خواهد داشت و مساله ای که در این خصوص وجود دارد این است که در صدمه بدنی که موضوع فاقد جنبه عمومی بوده و شهرداری فقط مسولیت پرداخت دیه را برعهده دارد درمرحله دادسرا نحوه رسیدگی چگونه خواهد بود؟ تفهیم اتهام و صدور قرار تامین کیفری نسبت به شخص حقوقی آیا قابل اعمال است یاخیر؟
یا اینکه در اینجا نیز باید تفهیم اتهام و صدور قرار تامین کیفری نسبت به شهردار صورت بگیرد؟ با توجه به اینکه محکومیت نسبت به شهرداری صادر خواهد شد به نظر صحیح نمی باشد همچنین در صورت عدم تفهیم اتهام و عدم صدور قرار تامین کیفری پرونده با صدور قرارمجرمیت و کیفر خواست می بایست به دادگاه ارسال گردد یا اینکه پرونده با گزارش دادسرا به دادگاه ارسال شود.

نظریه مشورتی

به موجب ماده ۲۰قانون مجازات اسلامی مصوب ۱/۲/۱۳۹۲، اعمال مجازات هایی در مورد شخصیت حقوقی قابل تعیین و اجراء است و در مورد شخصیت حقیقی مدیرانی که در هیأت شخصیت حقوقی مرتکب جرم شده، تعقیب کیفری آنان برابر ماده ۴۳قانون مجازات اسلامی مذکور بلامانع است.

                                اجرکم عندالله

 ________________________________________


خسارت مازاد بر دیه قانونی یا غیر قانونی؟

بنام خدا

 


خسارت مازاد بر دیه قانونی یا غیر قانونی؟


                    از جمله مسائل مبتلابه در میان مردم در مسائل حقوقی، بحث پرداخت دیه در صدمات بدنی یا نقص عضو است. چرا که دیه ‏تعلق گرفته قادر نیست خرج و مخارج معالجات و بیمارستان و خسارات وارده را تامین کند‎.
    ‏ از مهم ترین دلایل که موافقان عدم پرداخت خسارت مازاد بر دیه آن را بیان می کنند عدم جواز مطالبه خسارت مازاد بر دیه ‏این است که صدور حکم دیه مانع از رسیدگی به دعوی ضرر و زیان مازاد بر دیه است. یعنی، بعد از صدور حکم راجع ‏به دیه، مطالبه ضرر و زیان مازاد بر آن مخالف قاعده «اعتبار امر مختوم بها» است. این استدلال در آرای اصراری شماره ‏‏104 مورخ 14/ 9/68 و شماره 16 مورخ 2/5/69‎ دیوانعالی کشور آمده است‎.
    ‏ ‏ اما اگر بخواهیم در این مورد به یک تفسیر کلی و جامع برسیم بهتر است که نگاهی به سیر تحولات حقوقی در این حوزه ‏داشته باشیم. ‏
    مقررات حاکم بر صدمات بدنی پس از استقرار نظام اسلامی با تشکیل نخستین دوره مجلس شورای اسلامی در سال 1359 ‏شورای عالی قضایی وقت با استفاده از تحریرالوسیله حضرت امام، لوایح مختلفی تدوین و برای تصویب به مجلس ‏شورای اسلامی تقدیم کرد. نخستین لایحه قانون حدود و قصاص و مقررات آن بود که در سوم شهریور ماه 1361 به تصویب ‏کمیسیون امور قضایی مجلس شورای اسلامی رسید. ‏
    در 24 آذر ماه 1361 مبحث دیات قانون مجازات اسلامی در کمیسیون مزبور به تصویب رسید تا برای مدت پنج سال به ‏صورت آزمایشی به مرحله اجرا درآید. با پایان یافتن مدت اجرای آزمایشی قانون حدود و قصاص و مقررات آن، از سوی ‏قوه قضاییه، لایحه یی با عنوان قانون مجازات اسلامی در تاریخ هشتم مرداد 1370 با این نام به تصویب رسید. ‏
    چنانکه پیش از این گفته شد تا قبل از حاکمیت مقررات دیات در کشور بر اساس قانون ‏مسوولیت مدنی آسیب دیدگان از صدمات بدنی، می توانستند کلیه خسارت هایی را که از ناحیه صدمه به آنها وارد شده بود، اعم ‏از هزینه معالجه، خسارت از کارافتادگی، افزایش هزینه زندگی و... را از صدمه زننده مطالبه کنند. ‏
    اما با تصویب مقررات دیات در سال 1361 و تعیین مقادیر ثابتی از دیه برای صدمات مختلف بدنی، از قتل گرفته تا ضرب ‏و جرح، نقص عضو و... این سوال مطرح شد که آیا با وجود تعیین دیه شخص صدمه دیده می تواند سایر ضرر و زیان های ‏ناشی از صدمه بدنی را مطالبه کند یا خیر؟ به عبارت دیگر آیا با تصویب قانون دیات موادی از قانون مسوولیت مدنی که ‏مربوط به صدمات بدنی و زیان های ناشی از آنها می شود نسخ شده است یا اینکه خیر این مواد همچنان قابل استناد می باشند؟ ‏آنچه باعث اهمیت یافتن مساله مزبور شده بود این بود که دیه پرداختی به قربانیان صدمات بدنی، با توجه به شیوهایی که در ‏دادگاه ها برای تعیین دیه اعمال می شد، در اکثر موارد قادر به جبران هزینه های سنگین معالجه و بیمارستان نبود و آنها ‏ناچار بودند که با تحمل رنج و مشقت فراوان، خود از عهده این هزینه ها و سایر خسارت هایی که از ناحیه صدمه بدنی به آنها ‏وارد شده بود برآیند. ‏
    درباره بحث خسارات مازاد بر دیه که از جمله مصادیق آن می توان به ضرر و زیان ناشی از آن، هزینه دارو و ‏درمان و معالجات و خسارات از کار افتادگی اشاره کرد باید گفت هر چند همان طور که توضیح داده شد براساس رای وحدت ‏رویه هیات عمومی دیوانعالی کشور و برخی آرای اصراری هیات عمومی دیوانعالی و نظرات اداره حقوقی قوه قضاییه ‏و یا نظر مشورتی پاره یی از قضات عدم جواز خسارات مازاد بر دیه برداشت و استنباط می شود اما با کمی تامل مشاهده ‏می شود که رای وحدت رویه مارالذکر (شماره 619) تاکید دارد بر اینکه چون طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی ‏‏«ارش» برای مواردی است که دیه تعیین نشده است و از طرف دیگر براساس ماده 442 قانون مزبور برای شکستگی ‏استخوان چه در حالتی که بهبودی کامل پیدا می کند و چه در حالت عیب و نقص، دیه تعیین شده است: لذا در این حالت ‏تعیین مبلغ مازاد بر دیه با ماده 442 قانون مجازات اسلامی مغایرت دارد: بنابراین در این رای وحدت رویه بحثی پیرامون ‏خسارات مازاد بر دیه نیست بلکه می خواهد بگوید در این حالت علاوه بر دیه، ارش تعیین نشود. ‏
    از این رو موافقان جبران خسارت مازاد بر ضرر و زیان ناشی از صدمات عمدی یا در نتیجه بی احتیاطی مبنای نظرات ‏خود را قاعده «لاضررولاضرار» قاعده «تسبیب و اتلاف» قاعده «مبنای عقلامبنی بر قبح ظلم» ماده 12 قانون اصلاح قوانین ‏و مقررات استاندارد و تحقیقات صنعتی مصوب 25/11/71، بند 2 ماده 9 قانون آیین دادرسی کیفری، موادی از قانون مسوولیت ‏مدنی و استنتاجات ناظر بر احکام و مقررات مربوط به دیات که منع جبران خسارات مازاد بر دیه نمی کند کرده اند. ‏ ‏ از همین رو آرا و نظراتی که خسارات مازاد بر دیه را جایز دانسته اند بر دلایلی دیگر همچون آیه شریفه «اذا حکمتم بین ‏الناس ان تحکموا بالعدل» استدلال می کنند به ویژه آنکه طبق قانون مسوولیت مدنی هرگونه ضرر اعم از مادی و معنوی ‏مسوولیت آور بوده و واردکننده آن موظف به جبران است و خساراتی همچون هزینه معالجه، خسارت از کارافتادگی، ‏افزایش مخارج زندگی و حتی خسارت معنوی قابل مطالبه است. ‏
    نهایتا می توان این گونه نتیجه بندی کرد که خسارات مازاد بر دیه از دیدگاه قانون و قواعد فقهی قابل جبران است، زیرا ‏قواعدی همچون قاعده لاضرر و لاضرار فی الاسلام، قاعده تسبیب، قاعده اتلاف بر این موضوع تاکید کرده است و ایضا ‏مواد ؟و ؟از قانون مسوولیت مدنی نیز بر جبران خسارات مازاد بر دیه قابل استناد است. هرگونه ضرر اعم از مادی و ‏معنوی مسوولیت آور بوده و واردکننده آن موظف به جبران است. رویه قضایی حاکم بر محاکم نیز موید این قضیه بوده و ‏آرای مختلفی در این خصوص صادر شده است‎.
    خسارت مازاد بر دیه قانونی یا غیر قانونی؟


خسارت مازاد بر دیه قانونی یا غیر قانونی؟

بنام خدا

 


خسارت مازاد بر دیه قانونی یا غیر قانونی؟


                    از جمله مسائل مبتلابه در میان مردم در مسائل حقوقی، بحث پرداخت دیه در صدمات بدنی یا نقص عضو است. چرا که دیه ‏تعلق گرفته قادر نیست خرج و مخارج معالجات و بیمارستان و خسارات وارده را تامین کند‎.
    ‏ از مهم ترین دلایل که موافقان عدم پرداخت خسارت مازاد بر دیه آن را بیان می کنند عدم جواز مطالبه خسارت مازاد بر دیه ‏این است که صدور حکم دیه مانع از رسیدگی به دعوی ضرر و زیان مازاد بر دیه است. یعنی، بعد از صدور حکم راجع ‏به دیه، مطالبه ضرر و زیان مازاد بر آن مخالف قاعده «اعتبار امر مختوم بها» است. این استدلال در آرای اصراری شماره ‏‏104 مورخ 14/ 9/68 و شماره 16 مورخ 2/5/69‎ دیوانعالی کشور آمده است‎.
    ‏ ‏ اما اگر بخواهیم در این مورد به یک تفسیر کلی و جامع برسیم بهتر است که نگاهی به سیر تحولات حقوقی در این حوزه ‏داشته باشیم. ‏
    مقررات حاکم بر صدمات بدنی پس از استقرار نظام اسلامی با تشکیل نخستین دوره مجلس شورای اسلامی در سال 1359 ‏شورای عالی قضایی وقت با استفاده از تحریرالوسیله حضرت امام، لوایح مختلفی تدوین و برای تصویب به مجلس ‏شورای اسلامی تقدیم کرد. نخستین لایحه قانون حدود و قصاص و مقررات آن بود که در سوم شهریور ماه 1361 به تصویب ‏کمیسیون امور قضایی مجلس شورای اسلامی رسید. ‏
    در 24 آذر ماه 1361 مبحث دیات قانون مجازات اسلامی در کمیسیون مزبور به تصویب رسید تا برای مدت پنج سال به ‏صورت آزمایشی به مرحله اجرا درآید. با پایان یافتن مدت اجرای آزمایشی قانون حدود و قصاص و مقررات آن، از سوی ‏قوه قضاییه، لایحه یی با عنوان قانون مجازات اسلامی در تاریخ هشتم مرداد 1370 با این نام به تصویب رسید. ‏
    چنانکه پیش از این گفته شد تا قبل از حاکمیت مقررات دیات در کشور بر اساس قانون ‏مسوولیت مدنی آسیب دیدگان از صدمات بدنی، می توانستند کلیه خسارت هایی را که از ناحیه صدمه به آنها وارد شده بود، اعم ‏از هزینه معالجه، خسارت از کارافتادگی، افزایش هزینه زندگی و... را از صدمه زننده مطالبه کنند. ‏
    اما با تصویب مقررات دیات در سال 1361 و تعیین مقادیر ثابتی از دیه برای صدمات مختلف بدنی، از قتل گرفته تا ضرب ‏و جرح، نقص عضو و... این سوال مطرح شد که آیا با وجود تعیین دیه شخص صدمه دیده می تواند سایر ضرر و زیان های ‏ناشی از صدمه بدنی را مطالبه کند یا خیر؟ به عبارت دیگر آیا با تصویب قانون دیات موادی از قانون مسوولیت مدنی که ‏مربوط به صدمات بدنی و زیان های ناشی از آنها می شود نسخ شده است یا اینکه خیر این مواد همچنان قابل استناد می باشند؟ ‏آنچه باعث اهمیت یافتن مساله مزبور شده بود این بود که دیه پرداختی به قربانیان صدمات بدنی، با توجه به شیوهایی که در ‏دادگاه ها برای تعیین دیه اعمال می شد، در اکثر موارد قادر به جبران هزینه های سنگین معالجه و بیمارستان نبود و آنها ‏ناچار بودند که با تحمل رنج و مشقت فراوان، خود از عهده این هزینه ها و سایر خسارت هایی که از ناحیه صدمه بدنی به آنها ‏وارد شده بود برآیند. ‏
    درباره بحث خسارات مازاد بر دیه که از جمله مصادیق آن می توان به ضرر و زیان ناشی از آن، هزینه دارو و ‏درمان و معالجات و خسارات از کار افتادگی اشاره کرد باید گفت هر چند همان طور که توضیح داده شد براساس رای وحدت ‏رویه هیات عمومی دیوانعالی کشور و برخی آرای اصراری هیات عمومی دیوانعالی و نظرات اداره حقوقی قوه قضاییه ‏و یا نظر مشورتی پاره یی از قضات عدم جواز خسارات مازاد بر دیه برداشت و استنباط می شود اما با کمی تامل مشاهده ‏می شود که رای وحدت رویه مارالذکر (شماره 619) تاکید دارد بر اینکه چون طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی ‏‏«ارش» برای مواردی است که دیه تعیین نشده است و از طرف دیگر براساس ماده 442 قانون مزبور برای شکستگی ‏استخوان چه در حالتی که بهبودی کامل پیدا می کند و چه در حالت عیب و نقص، دیه تعیین شده است: لذا در این حالت ‏تعیین مبلغ مازاد بر دیه با ماده 442 قانون مجازات اسلامی مغایرت دارد: بنابراین در این رای وحدت رویه بحثی پیرامون ‏خسارات مازاد بر دیه نیست بلکه می خواهد بگوید در این حالت علاوه بر دیه، ارش تعیین نشود. ‏
    از این رو موافقان جبران خسارت مازاد بر ضرر و زیان ناشی از صدمات عمدی یا در نتیجه بی احتیاطی مبنای نظرات ‏خود را قاعده «لاضررولاضرار» قاعده «تسبیب و اتلاف» قاعده «مبنای عقلامبنی بر قبح ظلم» ماده 12 قانون اصلاح قوانین ‏و مقررات استاندارد و تحقیقات صنعتی مصوب 25/11/71، بند 2 ماده 9 قانون آیین دادرسی کیفری، موادی از قانون مسوولیت ‏مدنی و استنتاجات ناظر بر احکام و مقررات مربوط به دیات که منع جبران خسارات مازاد بر دیه نمی کند کرده اند. ‏ ‏ از همین رو آرا و نظراتی که خسارات مازاد بر دیه را جایز دانسته اند بر دلایلی دیگر همچون آیه شریفه «اذا حکمتم بین ‏الناس ان تحکموا بالعدل» استدلال می کنند به ویژه آنکه طبق قانون مسوولیت مدنی هرگونه ضرر اعم از مادی و معنوی ‏مسوولیت آور بوده و واردکننده آن موظف به جبران است و خساراتی همچون هزینه معالجه، خسارت از کارافتادگی، ‏افزایش مخارج زندگی و حتی خسارت معنوی قابل مطالبه است. ‏
    نهایتا می توان این گونه نتیجه بندی کرد که خسارات مازاد بر دیه از دیدگاه قانون و قواعد فقهی قابل جبران است، زیرا ‏قواعدی همچون قاعده لاضرر و لاضرار فی الاسلام، قاعده تسبیب، قاعده اتلاف بر این موضوع تاکید کرده است و ایضا ‏مواد ؟و ؟از قانون مسوولیت مدنی نیز بر جبران خسارات مازاد بر دیه قابل استناد است. هرگونه ضرر اعم از مادی و ‏معنوی مسوولیت آور بوده و واردکننده آن موظف به جبران است. رویه قضایی حاکم بر محاکم نیز موید این قضیه بوده و ‏آرای مختلفی در این خصوص صادر شده است‎.
    خسارت مازاد بر دیه قانونی یا غیر قانونی؟


  powered by persian weblog