پرسش و پاسخ فقهی و حقوقی مسائل مربوط به زناشویی

((( باتوجه به این که مطالب ذیل از وبلاگی به آدرس زیر صفحه ماخذ شده است درصورت استفاده از مطالب فوق در تحقیق یا پژوهش که نیاز به مرجع ومنابع دارد به مجموعه استفتائات آیات عظام ویا درصورت امکان استفتا, مجدد جهت استناد یا رفرنس مراجعه شود . با وجود مشکلات عدیده درعصرکنونی ناشی از فقدان دانش وآگاهی کافی در آن زمینه که مسائل زناشویی ونحوه صحیح ایجاد ارتباط روحی وجسمی از جمله آنهاست باوجود بازبودن باب اجتهاد درفقه غنی شیعه وبه برکت آیات عظام ومراجع تقلید که موضوعات مربوطه را از منایع اسلامی قران ,سنت ,عقل و.....استخراج ودراختیار مقلدین خود قرار می دهند چه بسا بیشتر مشکلات فعلی واختلافات خانوادگی ناشی از بی اطلاعی  ازتکالیف شرعی وبعضا شرم از طرح سئوال و نهایتا نقص در روابط را در برداشته ومتاسفانه فراهم نمودن زمینه وبستر فرهنگی واجتماعی کامل و وافر نبوده وحتی در تربیت فرزند روابط جنسی یک موضوع ناپسند در ذهن کودک تداعی می کند فرد قبل از ازدواج ,اطلاعات کافی درخصوص نحوه برخورد وارضا عاطفی وجنسی را نداشته ویا حداقل مطالعات کافی وبعضا نبود منابع وعدم پژوهش کافی ویا حداقل عدم اطلاع رسانی براین مشکلات افزون می گردد برای مردان وزنان مسلمان دانستن تکلیف واجب تا تمییزبین حلال وحرام مشخص تا به رستگاری دنیا واخرت نایل گردد شایان ذکر است یکی از این موارد شناخت روحیات طرف مقابل قبل از عقد دائم وایجاد شرایط طلاق که در اصطلاح ادبی وحقوقی با عنوان نامزدی که در جامعه ما دو روز بیشتر از شب بله برون تا جاری شدن عقد جای نداشته وهمین امر گاها موجبات طلاق درچند ماهه بعد ازدواج می گردد حال ان که درکشور ما نامزدی مصادف با عروسی وشب زفاف بوده که انشاالله درمقاله ای درحال تحریر می باشد معایب ومحاسن نبود نامزدی به معنای واقعی وبه شرح معنونه خواهیم پرداخت وموضوعات زیر درهر حال لازم به دانستن واطلاع از نظرات فقهی است )))   

چرا زندگی مشترک تنها 6 ماه اوّلش زیباست؟

?2. حد و حدود روابط جنسی در دوران عقد چیست؟

?3.آیا نزدیکی با همسر در شبهای شهادت ائمه گناه دارد ؟

?4. ایا در هنگام روابط جنسی با همسر خود میتوان در مورد زن ومرد دیگر حرف زد ویا فکر کرد؟

?5. آیا جماع عشق واقعی را از بین میبرد؟

?6. آیا نزدیکی با همسر از راه پشت (دُبُر) از نظر شرعی اشکال دارد؟

?7. آیا میتوان آلت تناسلی را در دهان زن نهاد؟آیا حرام نیست؟

?8. اگر مرد با زن بازی کند ولی هیچ گونه عمل نزدیکی صورت نگیرد ایا ابی که از زن خارج می شود حکم منی را دارد؟

?9. خوردن شیر همسر چه حکمی دارد؟

?10. استمناء توسط همسر چه حکمی دارد؟

?۱1. اگر مردی در دوران عقد با همسر خود نزدیکی کرده باشدبه طوری که بکارت همسرش پاره نشده باشد ومنی از او خارج و روی دهانه رحم زن بریزد حتی به اندازه یک قطره آیا امکان باردار شدن وجود دارد؟ اگر وجود دارد چگونه میتوانیم جلوگیری کنیم؟

?12. آیا نزدیکی از پشت باعث بزرگ شدن باسن می شود؟ چرا نباید مایع منی داخل مقعد ریخته شود؟

?13. اگر رابطه جنسی صورت بگیرد و سپش انزال صورت بگیرد و شستشوئئ صورت نگیرد و فقط آب منی با دستمال پاک شود و پس از 2و3 ساعت دوباره رابطه صورت گیرد ولی انزالی رخ ندهد.آیا آب مذی یا وذی باعث بارداری می شود؟

?14.راجع به احکام غسل جنابت و اینکه چه وقت بر زن واجب میشود بگوئید؟ ایا ترشحاتی که هنگام حرف زدن عاشقانه ی مرد از زن خارج میشود نجس است؟

?15.دختری هستم که مدت 1 ماه است عقد دائم کردم ولی از روابط جنسی چیز زیادی نمیدانم!!!معمولا دیر تحریک میشوم یا اصلا هنگام معاشقه ی همسرم تحریک نمیشوم؟مشکلم چیست؟

?16.هنگام معاشقه ی مرد با زن بدون نزدیکی ترشحاتی که از زن خارج میشود نجس است و غسل بر او واجب میشود؟ مایع منی مربوط به مرد است یا در مورد زنان هم وجود دارد؟چه موقع؟

?17.آیا ریختن منی در جایی دیگر مثل بادکنک یا دستمال برای جلوگیری از نجس شدن لباس اشکال دارد؟

?18.یکی از نشانه های جنابت شهوته آیا شهوت وقتی رخ میدهد که صداهایی مانند آخ اوف و... خارج شود یا نه؟

?19. آیا رطوبتى که هنگام ملاعبه و شوخى با همسر از زنان خارج مى‏شود، حکم منى را دارد؟

?20.آیا غسل جنابت در زمان حیض صحیح است؟

?21.پس از نزدیکی با همسرم و زمانی که از هم جدا می شویم منی وارد شده از واژن او خارج میشود.آیااین امر طبیعی است .آیا برای بارداری مشکلی ایجاد نمیکند؟

?22.ایا ایجاد رابطه با خواهر همسر گناه است؟

?23.اگر با همسر خود بازی کنیم تا هر دو به اوج لذت برسیم اشکال دارد؟

?24.نشانه ی اوج لذت زن چیست؟

?25.اگر مایع از بدن زن خارج نشود آیا میتوان گفت به اوج لذت خود رسیده است؟

?26.اگر منی از زن خارج نشودآیا غسل بر او واجب است ؟

?27.شوهری دارم که دارای میل جنسی بسیار بالایی است و هنگامی که نماز میخونم مرا دست مالی میکند . آیا این کار او اشکال شرعی دارد؟

?28.آیا خوردن منی حرام است؟

?29.آیا نگاه کردن فیلم یا عکس مستهجن در صورتی که جنب نشویم باز هم گناه دارد؟

?30.در ارتباط با انزال زودرس و درمان ان در زندگی زناشویی راهنمایی بفرمایید

?31.حداقل اندازه ی الت برای نزدیکی باید چقدر باشد؟ایا برای همسر اندازه مهم است؟

?32.آیا نگاه زن به آلت مرد ومالیدن الت ازنظر شرعی حرام است؟

?33.آیا مالیدن پستان باعث بزرگی پستان زن می شود؟

?34.اگر زن به اوج لذت جنسی برسد وبدنش سست شود ولی آبی از او خارج نشود بایدغسل جنابت کند؟

?35. اگه یه پسر دیر آبش بیاد یعنی حدودا تو نیم یا یک ساعت مشکلش چیه؟

?36.چه ساعات یا چه روز هایی برای نزدیکی بهتر است؟ اگر هرشب با همسر خود نزدیکی کنیم اشکالی دارد؟

?37.من در حدود 3ماه است که عقد کردم و تا به حال با همسرم نزدیکی کامل نداشتم و نمی خواهم تا قبل از عروسی داشته باشم ، چگونه می توانم همسر خود را در این مدت راضی نگه دارم؟

?38.برای باردار شدن زن خارج شدن و تخلیه منی مرد در واژن زن کافیست یا منی زن نیز باید تخلیه شود؟

?39.بهترین روش جلوگیری ازبارداری برای زوج های جوان که تازه ازدواج کرده اند چه روشی است قرص یا کاندوم؟

?40.آیا نزدیکی از پشت باعث بارداری می شود؟

?41.آیا ملاعبه در مقابل آینه اشکال دارد؟

?42.آیا ملاعبه در زمانی که دختر عادت ماهانه است اشکال دارد؟تا چه حد؟

?43.آیا مکیدن زیاد سینه همسر اشکال دارد؟

?44.آیا بعد از هربار عشق بازی انزال صورت میگیرد؟

?45.دخول تا چه حد باعث پارگی پرده بکارت میشود؟در هنگام ملاعبه آیااحتمال پارگی وجود دارد؟

?46.آیا در صورت پاره نبودن پرده بکارت, تماس مایعی که قبل از انزال ازمرد در اثر ملاعبه خارج میشودبا آلت زن احتمال بارداری را به همراه دارد؟

?47.آیا تغذیه خاصی وجود دارد که باعث افزایش ترشحات جنسی زن در هنگام ملاعبه شود؟

?48.در دوران نامزدی که دخول میسر نمیباشد,آیا کشیدن آلت مرد بر روی آلت زن (کمی با فشار)اشکال دارد؟آیا از لحاظ فیزیولوژیکی و یا پارگی پرده بکارت صدمه ای به زن وارد نمی شود؟

?49.آیا سکس دهانی (برای زن ومرد )از نظر شرعی وپزشکی ایراد دارد؟

?50.آیا ممکن است بدون دخول و تنها بر اثر تماس دست با واژن ( دستی که ممکن است قبلا به ترشحاتی که از الت مرد بیرون امده در ارتباط بوده) فرد حامله شود؟

سوال 1

? چرا زوج های جوان بعد از گذشت مدّتی از آغاز زندگی دیگر آن شور و شوق دوران نامزدی را ندارند و مانند سابق از همسرشان لذت نمی برند؟ و به قول خیلی ها : چرا زندگی فقط 6 ماه اوّلش زیباست؟...!

پاسخ

مطلبی که باید مدّ نظر قرار گیرد این است که در آغاز آشنایی ها هر دو نفر از طرف مقابل تنها یک ظاهر و یا باطن کلّی می بینند و به جزئیات آن توجهی ندارند که این امر به علّت کمی مدّت آشنایی کاملاً طبیعی است، ولی بعد از گذشت مدّتی از آغاز زندگی کم کم به جزئیات درونی و ظاهری یکدیگر پی برده و آن جزئیات را به تنهایی مورد بررسی قرار می دهند، غافل از اینکه این جزئیات که برخی بد و برخی خوب هستند در کنار یک دیگر آن کلّیتی را می سازند که در اوایل با چه عشقی به آن دوستت دارم می گفتند.

مشکل اصلی در اینجاست که اگر با دید جامعی به طرف مقابل نگاه کنند خواهند دید که کاستی های او در کنار خوبی هایش چه زیباست و بالا تر از آن در کنار خوبی های خودشان... اگر همیشه به یکدیگر کلی نگاه کنیم و در جزئیات وجودی هم توقف نکنیم، زندگی همیشه همان شیرینی اوّل خود را خواهد داشت، چه بسا با این دید کلی، هر روز ابعاد تازه ای از وجود هم خواهند شناخت که به علاقه یشان بیشتر دامن خواهد زد.

?ابتدای صفحه

سوال 2

? من در آستانه ازدواج با دختری هستم ولی می خواهیم فعلا عقد کنیم و تا چند سالی به همین منوال بمانیم ولی من درباره حد و حدود رولبط جنسی در این دوران هیچ نمی دانم لطفا مرا راهنمایی کنید ممنون و سپاسگذارم. ( )

پاسخ

در این خصوص باید گفت تقریبا هیچ محدودیتی در روابط جنسی بین زن و شوهر وجود ندارد، چه در عقد موقت و چه در عقد دائم ، ولی متعارف این است که در مدت عقد موقت با دختر باکره دخول انجام نشود ، چه از دبر ( پشت ) و چه از قبل ( جلو ) و در دوران عقد دائم هم دخول از دبر ( پشت ) مکروه موکد است.

و اجازه ی زن یا عدم اجازه ی وی تاثیری در حکم ندارد.

پیشنهاد می شود ، مدت عقد را زیاد طولانی نکنید ، مخصوصاً عقد دائم را...

اما در مدت عقد دائم هر نوع استفاده و لذت بری مرد از زن و بالعکس بسیار نیکو است و زن حق ندارد از لذت بری مرد ممانعت به عمل آورد، و نیکو است ، مرد از نظر جنسی زن را ارضا کند چرا که امام صادق (ع) می فرماید: اگر یکی از شما با همسرش جماع کند و او را ارضا نکند اگر آن زن به یک سیاه زنگی دست پیدا کند به او بیاویزد.

سوال 3

?آیا نزدیکی با همسر در شبهای شهادت ائمه گناه دارد ؟ (رضا)

پاسخ

خیر ، ولی بهتر است در این شبها ، از لهو و لعب بدور باشیم و به عبادت و سوگواری بپردازیم ، و اگر خوف به گناه افتادن وجود دارد به نزدیکی بپردازیم و حواسمان باشد تا این کار به صورت شادی کردن در نیاید و این مصیبت را فراموش نکنیم

?ابتدای صفحه

سوال 4

?ایا در هنگام روابط جنسی با همسر خود میتوان در مورد زن ومرد دیگر حرف زد ویا فکر کرد؟

پاسخ

خیر، زن و مرد مسلمان و مومن هرگز چنین کاری نخواهند کرد چرا که عواقب شوم آن دامن گیر آنها خواهد شد ؛ رسول الله (ص) در وصیت خود به امام علی (ع) فرمود: یا علی! با شهوت و خواهش زن دیگری با زن خود جماع مکن که اگر فرزندی حاصل شود مخنث و در صفت زنان ( دو جنسییت؛ که امروزه نیز در جامعه زیاد مشاهده می شود) و یا دیوانه خواهد شد. و در مورد حرف زدن فرمود: در هنگام جماع کمتر حرف بزند که اگر فرزندی حاصل شود لال می شود.

 

?ابتدای صفحه

سوال 5

? آیا جماع عشق واقعی را از بین میبرد؟

پاسخ

 

برای پاسخ به این سوال باید ابتدا روشن شود از منظور از عشق چه عشقی است؛ امروزه عشق هایی که از روی شهوت آغاز می شوند بسیار زیادند به طوری که به سختی می توان گفت بین زن و مردی عشقی آغاز شود که در بطن خود شهوتی را پنهان نکرده باشد و محبت قلبی صِرف باشد.بسیاردیده شده که دختران و پسران پس از دوستی ها و عشق بازی ها و در نهایت با ایجاد رابطه ی جنسی و اتمام آن ناگهان نسبت به هم سرد شده و دیگر از آن همه عشق و علاقه رنگ کم رنگی مشاهده می شود، تا جایی که گاهی کار به به هم خوردن رابطه می کشد ، چرا که انسان حریص است به آنچه که به آن دست پیدا نمی کند و وقتی عشقی با شهوت آغاز شود و سپس آن شهوت ارضا شود مسلّماً دیگر انگیزه ای برای وجود آن عشقنیست و محبت رنگ خود را باخته و کار به دلزدگی می رسد. امّا پر وا ضح است که چنین علاقه ای ، عشق واقعی نیست و این علاقه به روح و واقعیت وجودی معشوق نیست بلکه عاشق در اینجا علاقه مند به جسم معشوق می شود و پس از وصال دیگر برایش آن جذابیت اولیه را ندارد، امّا در سایه ی تعالیم اسلامی انسان حقیقتاً به آن عشق حقیقی دست می یابد و این میسّر نیست مگر با عمل به دستورات آن.یکی از مسائلی که در تداوم عشق پایدار میان زن و مرد بسیار مهم است ، بستن عهد و پیمان ازدواج است که طبق دستور اسلام به دوشکل موقت و دائم امکان پذیر است، در این حالت زن و مرد به خاطر تعهداتی که نسبت به هم دارند هرچند به خاطر شهوت به هم علاقه مند شده باشند امّا پس از ارضاء آن در کنار هم می مانند و خداوند محبّت آنان را در قلب هم زیاد می کند و به مرور ابعاد جدیدی از محبت را درک کرده و علاقه مند می شوند و در مسیر رسیدن به عشق واقعی گام بر می دارند.لازم به ذکر است که مطالبی که قید می شود کاملاً جنبه ی عملی داشته و با توجه به تجربیات بسیاری ذکر می شود.طبق تعالیم اسلام انسان می آموزد که به حقیقت انسانها عشق ورزیده و و جود آنها را دوست داشته باشد امّا طبیعتاً توجه به باطن وجود افراد بدون توجه به ظاهر وجودشان در ابتدای امر ممکن نیست. به عبارت دیگر برای اینکه انسان به مرتبه ی بالاتری نگاه کند باید در ابتدا سیر باشد مثل اینکه انسان گرسنه نه به ویتامین غذا فکر می کند و نه به آداب غذا خوردن و از این قبیل، امّا وقتی انسان مرتبه ی پایین تر عشق را که همان عشق شهوانی است طی کرد تازه می تواند به دنبال ادامه ی مسیر رشد رفته تا جایی که حقیقتا ً عاشق وجود معشوق خود شود . و برای رسیدن به چنین عشقی تنها باید از وجود کامل ؛ یعنی خداوند کمک گرفته و از عنایات اهل بیت پیغمبر (ص) یاری جست. آنگاه بعد از رسیدن به چنین عشقی یک عشق بالاتر در مقابل آدمی است ؛ در آن زمان که عاشق وجود معشوق خود گشت اکنون به آن وجودی که این وجود معشوق را آفریده توجه پیدا می کند و سپس عاشق آن می شود و آن زمان است که می گوید : عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست.اما در اوایل روابط زناشویی ممکن است گاهی دلزدگی هایی در طرفین پس از ارضاء نیاز جنسی به وجود آید که با خرد ورزی یک طرف می تواند سریعاً به عشقی قوی تر تبدیل شود که آن عشق اوّلیه در مقابلش صفر است. و راهش این است که یک طرف آگاه به شدت محبت خود را آغاز کرده و ادامه دهد حتی به ظاهر و حتی اگر احساس تنفر کرد باز هم محبت خویش را ادامه دهد و آنگاه است که پس از مدتی عشق به ثمر نشسته و عشق طرف مقابل شکوفه می دهد و احساس تنفر به وجود آمده در خود شخص هم از بین رفته و جای خود را محبت می دهد : از محبت خارها گل می شود.قابل توجه است که ایم مسائل امروزه بیشتر در مورد مردان دیده می شود و اگر آن مرد آگاه باشد می تواند زندگی خود را تبدیل به یک زندگی بهشتی کند اما اگر آگاه نباشد و متوجه نباشد این زن است که باید زندگی را حفظ کرده و خود و همسر خود را نجات دهد.

 

?ابتدای صفحه

سوال 6

? آیا نزدیکی با همسر از راه پشت (دُبُر) از نظر شرعی اشکال دارد؟ ( احمد)

پاسخ

از نظر قریب به اتفاق علما نزدیکی با همسر از پشت کراهت شدید داشته و در برخی موارد حرام است و نیز از نظر اخلاقی کار صحیحی نمی باشد چرا که برای زن تنها درد را به همراه خواهد داشت و گاهی با عث انزجار از مرد و یا رابطه ی جنسی می شود و همچنین از نظر پزشکی باعث بسیاری از بیماری های رکتومی و دستگاه دفعیات از جمله بواسیر شده و همچنین بیماری هایی چون سوزاک و سایر بیماری های مقاربتی و دستگاه تناسلی را به همراه خواهد داشت، همچنین نا همگونی اندام زن را به همراه می آورد و باعث نوعی پوف آلود شدن اندام وی می شود که پیری زود رس را به همراه خواهد داشت.

در روایات بسیاری از اهل بیت (ع) نیز به شدت از این کار نهی شده است و این کار را بسیار ناروا دانسته اند. چرا انسان عاقل راه طبیعی و لذت بخشی را که خداوند برای او قرار داده است رها کرده و از بیراهه رود.

 

سوال 7

? آیا میتوان آلت تناسلی را در دهان زن نهاد؟آیا حرام نیست؟ ( شهرام)

پاسخ

آری ، حتی می توان گفت یکی از لذت بخش ترین قسمت های رابطه ی جنسی می تواند رابطه ی دهانی باشد ، همچنان که از معصوم (ع) سوال شد آیا انسان می تواند فرج زن خویش را ببوسد؟ حضرت پاسخ دادند باکی نیست. امّا کار هایی که معمولا افراد فاحشه و منحرف انجام می دهند مثل خوردن منی بسیار قبیح و علاوه بر حرام بودن عواقب جسمی و روحی نیز در پی دارد.

 

((((( من تازه ازدواج کردم و هیچ اطلاعاتی در مورد زناشویی ندارم امیدوارم که به سوالاتم پاسخ کامل دهید
1) خوردن آلت زن توسط مرد چه حکمی دارد؟
2) خوردن آلت مرد توسط زن چه حکمی دارد؟
3) خوردن بعضی از نقاط بدن مثل سینه و گردن و ... ؟
.
.
.

پاسخ: 

پرسش: خوردن آلت زن توسط مرد چه حکمی دارد؟
پاسخ:
با سلام و تشکر از ارتباطتان با این مرکز
زن و شوهر می توانند هر گونه لذتی از یکدیگر ببرند، از جمله بوسیدن آلت همدیگر اشکال ندارد، لکن مکیدن آلت هم دیگر به نظر آیت الله بهجت جایز نیست..(1)
البته از نظر بعضی از مراجع، به دهان گرفتن آلت هم دیگر اشکال ندارد، ولی بلعیدن رطوباتی که خارج می شود ،حرام است.(2)
پی نوشت ها:
1. سؤال تلفنی(7743271-0251) از دفتر آیت الله بهجت.
2. استفتاءات از آیت الله مکارم شیرازی. بخشی از مسائل کثیر الابتلاء ،س 93. سؤال از دفتر آیت الله فاضل لنکرانی.

پرسش: خوردن آلت مرد توسط زن چه حکمی دارد؟
پاسخ:
زن و شوهر می توانند هر گونه لذتی از یکدیگر ببرند ، از جمله بوسیدن آلت همدیگر اشکال ندارد، لکن مکیدن آلت هم دیگر به نظر آیت الله بهجت جایز نیست. .(1)
البته از نظر بعضی دیگری از مراجع، به دهان گرفتن آلت هم دیگر اشکال ندارد ، ولی بلعیدن رطوباتی که خارج می شود ،حرام است.(2)
پی نوشت ها:
1. سؤال تلفنی(7743271-0251) از دفتر آیت الله بهجت.
2. استفتاءات از آیت الله مکارم شیرازی. بخشی از مسائل کثیر الابتلاء ،س 93. سؤال از دفتر آیت الله فاضل لنکرانی.

پرسش: خوردن بعضی از نقاط بدن مثل سینه و گردن و ... ؟ . . .
پاسخ:
مکیدن سینه و گردن زن و شوهر توسط همدیگر اشکال ندارد(1)
پی نوشت:
1. سؤال تلفنی (7743271-0251) ازدفتر آیت الله بهجت.)))))

 منبع : http://www.pasokhgoo.ir/node/13494

سوال 8

?اگر مرد با زن بازی کند ولی هیچ گونه عمل نزدیکی صورت نگیرد ایا ابی که از زن خارج می شود حکم منی را دارد؟ (مرجع: آیت الله بهجت)

/ 0 نظر / 224 بازدید