دادگاه‏ها به تغییر احکام قبلی خود برای بزهکاران زیر 18 سال مکلف شدند

مدیرکل زندان‏های استان سمنان:
دادگاه‏ها به تغییر احکام قبلی خود برای بزهکاران زیر 18 سال مکلف شدند

مدیرکل زندان‏ها و اقدامات تامینی ـ تربیتی استان سمنان گفت: بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی، دادگاه‏ها به تغییر احکام قبلی خود برای بزهکاران زیر 18 سال مکلف شدند.

خبرگزاری فارس: دادگاه‏ها به تغییر احکام قبلی خود برای بزهکاران زیر 18 سال مکلف شدند

 

به گزارش خبرگزاری فارس از استان سمنان به نقل از روابط عمومی اداره کل زندان‏ها و اقدامات تامینی- تربیتی استان سمنان، عباسعلی عرب با اشاره به مکلف بودن دادگاه‏ها در تغییر احکام قبلی خود برای بزهکاران زیر 18 سال اظهار کرد: در قانون جدید مجازات اسلامی، کانون‏های اصلاح و تربیت برای این‏گونه افراد به سه دسته تقسیم شده است.

وی بیان داشت: ملاک مجازات افراد در زمان سن ارتکاب جرم تعریف شده است که با این قانون بسیاری از جوانان و نوجوانان بزهکار از زندان آزاد می‏شوند.

مدیرکل زندان‏ها و اقدامات تامینی ـ تربیتی استان سمنان تقلیل شرایط آزادی مشروط زندانیان از نصف تحمل حبس به یک سوم، بدون در نظر گرفتن سوابق کیفری، در قانون جدید مجازات اسلامی را امتیاز بسیار مناسبی به منظور کاهش جمعیت کیفری دانست.

عرب اظهار داشت: در اجرای این قانون، یک فرد می‏تواند در صورت داشتن جرایم متعدد و استفاده نکردن از امتیازات قانونی، در هر مورد از جرم خود از عفو، آزادی مشروط و تقسیط جرایم استفاده کند.

وی تصریح کرد: مسئولان زندان‏ها در ارایه تسهیلات به زندانیان به ویژه زندانیان دیه، نفقه و مهریه و نیز بدهی‏های مالی، بدون هیچ‏گونه تنگ‏نظری، برابر قانون جدید مجازات اسلامی و دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری عمل کرده و اقدامات لازم را به عمل آورند.

مدیرکل زندان‏ها و اقدامات تامینی ـ تربیتی استان سمنان با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، به تشریح برنامه زندان‏ها در این ماه پرداخت و خواستار برگزاری هرچه بهتر کلاس‏های قرآنی، نماز و احکام در زندان‏های این استان شد.

منبع خبرکزاری فارس

 

/ 0 نظر / 15 بازدید