استقلال کانون وکلا و تاریخچه آن• 

انسان از لحظه‌ای که به جهان هستی پا نهاده همواره در سه جبهه جنگیده است؛ با نفس خود، جامعه و طبیعت. بی‌جهت نیست بزرگان به کرار ابراز داشتند که زندگی جنگی بیش نیست. اما تمام جنگها با جنگ‌افزار نظامی و فیزیکی و در میادین جنگ نبوده و جنگ با قلم و اندیشه در پیکار با بی‌عدالتی‌ها و مظلومیتها و کسانی که با متوسل‌شدن به قدرت مادی و معنوی در پایمال‌کردن حقوق هم‌نوع خود گام برمی‌دارند مدنظر است قشری که از دیرباز تاکنون با دانش و تخصص و قلم خود این وظیفه را به انجام می‌رسانند وکلای دادگستری هستند کسانی که جز به احقاق حق موکل به چیز دیگری نمی‌اندیشند وکلا در کنار محاکم که به عبارتی بازوی راست قاضی در احقاق حق از مظلوم متصور شده‌اند در تظلم‌خواهی انجام وظیفه می‌نمایند. البته در برخی کشورها بخصوص نظامهای حقوقی کامن‌لا همچون انگلستان تمامی قضات از وکلای با سابقه دادگستری انتخاب می‌شوند، یکی به جهت تجربه کسب نمودن در مدت وکالت و دیگری استحضار از نحوه برخورد و رعایت شأن و منزلت وکیل. با این اوصاف استقلال کانون زحمات حقوق‌دانانی است که مصمم بودند حق ملت در محاکم با حفظ استقلال کانون متبلور می‌گردد و مرهون زحمات حدود 90 سال وکلای دادگستری کشور و دو قرن زحمات وکلا در جهان از انقلاب کبیر فرانسه تاکنون است که موجب استقلال کانونهای وکلا در کشور و جهان گردید که بعضی اقدامات و کم‌لطفی‌ها و بعضاً برخورد خارج از قانون و توسل جستن به سلیقه‌های فردی به جای اعمال قانون و واقعیتها و نیازهای واقعی جامعه، موجبات تضعیف آن را فراهم آورد اما علی‌رغم کاستیها و مشکلات ایجاد شده، کانون همچنان پابرجا و مستحکم ایستاده است لذا جا دارد به مناسبت روز وکیل مطالبی در رابطه با تاریخچه و تشکیلات داخلی کانون وکلا بیان گردد.
• تاریخچه
گفته شده است که سابقه و تاریخ حرفه وکالت، معادل قدمت تاریخ بشر است و قدمت تاریخ وکالت در امور مدنی (Civil) در حقوق اسلام به قریب 1400 سال می‌رسد. به این ترتیب تاریخ 90 ساله وکالت دعاوی در ایران را نمی‌توان سابقه‌ای طولانی و کهن تلقی کرد. اما چیزی که با قاطعیت می‌توان گفت این است که ظهور حقوق جدید در ایران با بروز «وکالت دعاوی» به عنوان یک پدیده جدی و شناخته شده در جامعه توأم بوده است. بیش از انقلاب مشروطیت (1324 قمری) که دعاوی به وسیله روحانیون و علمای دین حل و فصل می‌شد کسانی بدون مقیدبودن به ضوابط و تشریفات و قوانین خاص، به دفاع از حقوق افراد نزد دادگاههای شرعی اشتغال داشتند. در 1287 قمری اولین «کمیسیون تنقیح قوانین» که کارش تدوین قوانین جدید و روزآمد از طریق ترجمه قوانین خارجی بود در ایران تشکیل شد. این کمیسیون در شوال 1332 قمری اولین فرمان راجع به وکلا را صادر کرد که به موجب آن وکلا موظف شدند در امتحانی شرکت کرده و گواهینامه بگیرند. بررسی تاریخ وکالت در ایران نشان می‌دهد که سیر تحول قوانین و مقررات مربوط به این حرفه از وابستگی کامل به وزارت دادگستری به جانب استقلال بوده است. این استقلال در سال 1331 در زمان نخست‌وزیری دکتر محمد مصدق با امضای لایحه استقلال کانون وکلا از جانب نامبرده تقریباً‌ کامل شد. این لایحه را بعداً‌ مجلس شورای ملی وقت نیز تأیید کرد. استقلال کانون وکلا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به مدت قریب به 18 سال به حالت تعلیق درآمد و از طرف دولت برای کانون سرپرست تعیین شد و در سال 1376 با تصویب قانون جدیدی بار دیگر هیئت‌مدیره کانون وکلا انتخاب و دوران دیگری از فعالیت مستقل آن آغاز گردید. امروزه 13 کانون مستقل وکلا وجود دارد که تعدادی قریب به 12 هزار نفر وکیل و کارآموز وابسته آن هستند.
کانونهای وکلای مرکز، استان زنجان، استانهای آذربایجان‌شرقی، اردبیل، فارس، بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد، خراسان، اصفهان، آذربایجان‌غربی، کردستان، گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان و بالاخره کانون همدان. مشکلی که اینک کانونهای مستقل وکلا با آن موجه هستند، تصویب قانونی است که به قوه‌قضائیه اجازه می‌دهد رأساً‌ نوعی پروانه وکالت صادر کند. کانونهای وکلا بر این اعتقاد هستند که صدور پروانه از جانب قوه‌قضائیه و اینکه چنین پروانه‌هایی را همه ساله خود این قوه باید تمدید کند، آزادی عمل را از وکیل سلب می‌کند و اصولاً بعضی از کانونهای وکلا با این پدیده که افراد مأمور تعقیب و صدور حکم و کسانی که دفاع از متهمان را بر عهده دارند، هر دو وابسته یک مرجع یعنی قوه‌قضائیه باشند مخالف هستند و آن را معارض «حق دفاع» مردم که در اصل 35 قانون اساسی ایران تضمین شده است می‌دانند، صرف نظر از اینکه در هر حال چه وکلای کانون و چه مشاوران حقوقی وابسته به قوه‌قضائیه در تعالی یک هدف متعالی آن هم دفاع از حق گام برمی‌دارند و همه همکار هم بوده و می‌بایست با یکدیگر تعامل نموده و سعی در پرهیز از دودستگی داشته و تلاش نمایند تا سیستم مدیریت واحدی را برقرار سازند.
• کانون وکلا ... امروز
وکلای دادگستری، هیئت مدیره کانون را با رأی مستقیم خود انتخاب می‌کنند و هیئت‌مدیره رئیس کانون را برمی‌گزیند. هزینه‌های کانون وکلا را وکلای دادگستری می‌پردازند و این کانون هیچ کمکی از دولت دریافت نمی‌کند ورود به این حرفه از طریق قبولی در آزمون بوده و قبول‌شدگان یک دوره کارآموزی 18 ماهه را تحت‌نظر کانون و وکیل سرپرست می‌گذرانند و صرفاً امکان وکالت محدود با صلاحیت معین شده را دارند و در نهایت در امتحانی که یکی از دشوارترین امتحانات ایران است شرکت می‌‌کنند و موفق به اخذ پروانه پایه یک دادگستری می‌گردند و امکان وکالت در هر دادگاه با هر درجه از صلاحیت را خواهند داشت. در دوره کارآموزی 18 ماهه نوشتن یک رساله و شرکت در جلسات سخنرانی و حضور در دادگاهها برای انجام تکالیف مقرره از سوی کانون برای کارآموزان وکالت الزامی است.
• تشکیلات کانون وکلا
کانون وکلای دادگستری از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است که به طور خلاصه شرح داده می‌شود. هیئت‌مدیره که ارگان تصمیم‌گیرنده و اداره‌کننده کانون وکلاست و از طرف وکلا طی انتخابات برگزیده می‌شوند و هیئت‌مدیره رئیس کانون را انتخاب می‌کنند.
دادستان، دادسرا و دادگاههای انتظامی که وظیفه تعقیب و مجازات وکلا در صورت تخلف از مقررات را بر عهده دارند و نکته مهم این است که رسیدگی به تخلفات از سوی خود وکلا که اشرافیت کامل به کار وکالتی و مشکلات موجود ناشی از شغل سخت و پر استرس و با زحمت دارند انجام می‌شود اداره معاضدت قضایی که وظیفه‌اش عرضه مشورت مجانی به کلیه مراجعان (بدون توجه به وضعیت مالی آنها) و تعیین وکیل معاضدتی برای اشخاصی است که عدم توانایی مالی آنها جهت داشتن وکیل احراز شود. (در امور مدنی)
کمیسیون کارآموزی که کار گزینش اولیه آموزش 18 ماهه و بالاخره امتحان نهایی کارآموزان وکالت را تحت‌نظر دارد.
کمیسیون روابط بین‌الملل، کمیسیون روابط عمومی که از آن دو کمیته انفورماتیک و رفاه منشعب شده است. کمیسیون وکالتهای تسخیری که وظیفه‌اش معرفی وکیل تسخیری برای متهمان بی‌بضاعت است (اداره معاضدت قضایی همین کار را به گونه‌ای در امور مدنی انجام می‌دهد) کمیسیون حمایت از وکلا که وقتی وکیلی به نوعی مورد اهانت یا حمله ناروا قرار می‌گیرد برای حمایت از او اقدام می‌کند. کمیسیون امور حقوقی که به سؤالات و اشکالات وکلا در مسائل حقوقی پاسخ می‌دهد. کمیسیون استفتائات که پاسخگوی سؤالات و ابهامات هیئت‌مدیره است. کمیسیون تحقیق و بررسی وضعیت اخلاقی و سوابق کارآموزان و داوطلبان ورود به حرفه وکالت‌ (قضات سابق، کارمندان دارای سابقه‌کار حقوقی و افسران قضایی) را پیش از صدور پروانه بررسی می‌کند. کمیسیون نظارت و ماده 55: نظارت بر عملکرد وکلا و کارآموزان پس از صدور پروانه وکالت و کارآموزی و مبارزه با متظاهران به وکالت و واسطه‌ها و کسانی که بدون پروانه اقدام به دخالت در امر وکالت می‌کنند با این کمیسیون است کمیسیون انتشارات که کار انتشار مجله کانون و نشریه خبری داخلی آن و کتب و نشریات مربوط به کانون را انجام می‌دهد. کمیسیون وام: پس از چندین سال بحث و پیگیری بالاخره در سال 1356 قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا تصویب و آیین‌نامه اجرایی آن نیز چندسال پیش تنظیم شد و پس از سالها وکلای دادگستری دارای نظام بیمه و بازنشستگی شدند که هرچند کافی نیست اما مفید است. این صندوق که کل ذخیره آن از طرف وکلای دادگستری تأمین شده و می‌شود به وکلا برای تهیه و خرید دفتر یا در موارد فوری و ضروری وام می‌دهد. کمیسیون وام وظیفه تنظیم و مرتب‌کردن این وامها را برعهده دارد که به امید راه‌اندازی و توسعه آن در کانون زنجان به نحو مورد قبول هستیم.
کمیسیون ترفیعات: در بعضی موارد وکلا به عنوان مجازات به تنزل درجه محکوم می‌شوند و صلاحیت دخالت در برخی دادگاهها را از دست می‌دهند. پس از چند سال این افراد می‌توانند تقاضای اعاده به وضع سابق را بکنند.
همچنین برخی از وکلای نسل قدیم که پایه دو یا پایه سه هستند گاهی تقاضای ارتقای درجه خود را می‌کنند. رسیدگی به وضع این‌گونه افراد با کمیسیون ترفیعات است، همچنین هیئت مدیره مرکز سعی کرده علی‌رغم وجود اشکالات مالی و عملی مراودات بین‌المللی کانون را با مراجع مرتبط ـ نظیر IBA و کانونهای وکلای سایر کشورها ـ توسعه دهد.
رابطه با قوه قضائیه:
هرچند کانون وکلا مستقل است اما از جهاتی با قوه قضائیه ارتباط نزدیک دارد: تعیین تعداد وکلای لازم برای هر منطقه با کمیسیونی است که نمایندگان قوه قضائیه در آن اکثریت دارند. تجدیدنظر احکام صادره از دادگاههای انتظامی وکلا با دادگاه عالی انتظامی قضات است. همچنین صلاحیت کاندیداهای عضویت در هیئت مدیره کانون را باید این دادگاه تأیید کند. این دو مورد را بسیاری از وکلا قابل قبول نمی‌دانند ولی به هر حال فعلاً حکم قانون این است. تغییر آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلا و قانون مصوب سال 1376 با قوه قضاییه است و برخی مقامات قضایی حق تجدیدنظرخواهی از آرا دادگاه انتظامی وکلا و نیز حق تقاضای تعلیق وکیل را دارند. به هر حال مسلم این است که بین کانون وکلا و قوه قضائیه حتماً باید ارتباط سازنده و مبتنی بر حسن تفاهم و به دور از سلطه‌جویی وجود داشته باشد بدون اینکه این رابطه استقلال کانون وکلا و وکلای وابسته به آن را مخدوش کند.
آنچه هموطنان در مورد وکیل و وکالت باید بدانند:
1) طبق اصل 35 قانون اساسی همه مردم حق دارند در همه دادگاهها وکیل داشته باشند و هرکس مانع از استفاده مردم از این حق شود قابل مجازات است. طبق همین اصل، دولت مکلف است برای کسانی که قادر به پرداخت هزینه استفاده وکیل نیستند وکیل مجانی اختیار کند.
2) در مسائل کیفری وقتی کسی به ارتکاب جرمی متهم می‌شود و قادر به پرداخت هزینه وکیل نیست دادگاه با هماهنگی کانون وکلا می‌تواند برای او وکیل تسخیری در نظر بگیرد. البته باید متهم این را از دادگاه تقاضا کند. مگر در اتهامات سنگین که داشتن وکیل برای متهم ضروری است.
3) در دعاوی حقوقی(مدنی) اگر کسی قادر به دفاع از خود نبوده و قادر به پرداخت هزینه تعیین وکیل نباشد می‌تواند به اداره معاضدت قضایی کانونهای وکلای دادگستری مراجعه کند. اداره معاضدت قضایی پس از احراز پیشرفت داشتن دعوی و بی‌بضاعت بودن متقاضی برای او وکیل معاضدتی تعیین می‌کند. این وکیل از موکل معاضدتی حق‌الوکاله نمی‌گیرد. اما در صورت موفقیت در دعوی و صدور حکم به نفع موکل حق‌الوکاله خود را از طرف دعوی که محکوم شده است خواهد گرفت. البته متقاضی باید پول تمبر هزینه دادرسی و سایر هزینه‌های قانونی را بدهد و اگر نداشته باشد وکیل معاضدتی از روشهای قانونی که در این مورد وجود دارد مثل تقاضای اعسار استفاده خواهد کرد.
4) در حال حاضر طرح دعاوی بدون وکیل پذیرفته نمی‌شود البته برابر با قانون دعاوی تا سقف 000/000/50 ریال در صلاحیت شوراهای محترم حل اختلاف می‌باشد.
5) تعیین میزان حق‌الوکاله با توافق و تراضی وکیل و موکل است که به وسیله قرارداد فی‌مابین تنظیم می‌گردد. در صورت نبود قرارداد، تعرفه تعیین شده قانونی بین طرفین حاکم است اما در مورد اشخاص ثالث (مثلاً طرف دعوایی که به پرداخت حق‌الوکاله وکیل طرفش محکوم می‌شود) تعرفه‌ای حاکم است که در سال 78 از طرف قوه قضائیه تصویب شده و مفاد آن در پشت فرمهای وکالت‌نامه و قرارداد مخصوص وکلای دادگستری قید شده است که قبل از امضا، کلیه بندهای آن مطالعه می‌گردد.
6) گواهینامه وکالت وکلای دادگستری که محل اشتغال ایشان هم تصریح شده است، در دفتر ایشان، در محل دید مراجعان، نصب شده است. ضمناً وکلای دادگستری مکلف هستند در مجامع رسمی و مراجع قضایی آرم کانون را به سمت چپ لباس خود نسب کنند ( نمونه این آرم را در همین مقاله در صورت چاپ می‌توانید ببینید) البته برنامه‌ریزیهای انجام گرفته از سوی بعضی از کانونها در ملبس کردن وکلا به لباس مخصوص وکالت شنیده می‌شود.
7) سخن آخر اینکه پیش از هرگونه اعمال حقوقی و انعقاد قراردادها که به نوعی بار حقوقی را دربر دارد و برای اشخاص حقیقی و حقوقی ایجاد تعهد می‌نماید برای مثال خرید و فروش یا عقد اجاره، ازدواج، ضمانت کسی را کردن، تأسیس شرکت، شریک شدن، مشارکت در ساختمان‌سازی، وصیت و ... حتماً با یک وکیل دادگستری مشاوره فرماسید که پیشگیری بهتر از درمان است. البته به لطف خدا زنجان از جمله استانهایی است که حقوقدانان و وکلا و قضات باسواد و متدین و بنام را در خود جای داده است.
در نهایت از خداوند منان خواستاریم، آن باشیم که خدا می‌خواهد و دوست بداریم کسانی را که ما را دوست ندارند، قلم و بیان کسانی باشیم که قادر به دفاع از خود نیستند و شغل شریف وکالت را با رفتار و منش، اخلاق، ایمان و امانتداری، کار حرفه‌ای، احترام به همکاران و طرف دعوی و حوصله در ناملایمات روزگار و ناسازگاریهای انجام گرفته بعضاً غیر قابل تحمل، به ارزش والا و جایگاه واقعی آن سوق دهیم.
علی فتحی، حقوقدان، مدرس دانشگاه
/ 0 نظر / 173 بازدید