فضای مجازی و فروپاشی خانواده

فضای مجازی و فروپاشی خانواده ها


چنانچه میدانیم در عصر رنساس در اروپا با ظهور جنبش اومانیسم و تدوین قانون و.. به نحوی زندگی سنتی با زندگی نوین ناشی از انقلاب سنتی امیختگی و جامعه شناسان توانستند توازون به صورت هرچند ناقص ایجاد و ناهنجاریهای حاصل از انقلاب صنعتی  پیشگیری نمایند هرچند بدون تردید تاثیرات منفی ان قابل انکار نیست در کشورهای در حال توسعه چون کشور ما متاسفانه به نظر بنده اقدامات موثر و علمی در مقابل ظهور فن اوری های جدید در راستای حفظ جامعه سنتی و حفظ ارزشهای اجتماعی و فرهنگی هزاران ساله به انجام نرسیده است

هر فن اوری و حرکت علمی نیاز به فرهنگ سازی و انجام کار علمی است تا به تبع ان قانونگذار در تدوین و یا اصلاح و تغییر قوانین مرتبط اقدام لازم را قبل از ظهور تخلفات و جرایم ناشی از ان معمول نماید یکی از این پدیده عصر ارتباطات الکترونیکی و اینترنت و در ورای ان فضای مجازی است که متاسفانه عدم ارایه اموزش های لازم عمومی در نحوه استفاده و افعال احتمالی ارتکابی که بعضا موجب کیفر نیز میباشد به ویژه در خانواده ه موجب نگرانی شدید جامعه شناسان و حقوقدانان گردیده است و  این موضوع پرونده های بسیار زیادی را در دادسرا ها به خود اختصاص داده است.

از جمله این جرایم صرف نظر از جرایم کلاهبرداری و ... ازدواجهای اینترنتی و روابط نامشروع زنان و مردان متاهل را میتوان نام برد .

ایا در غرب نیز چنین جرایمی قابل تصور است یا بیشتر امار جرایم خانوادگی مربوط به کشورهای در حال توسعه چون ایران عزیز بوده بدون تردید در کشورهای توسعه یافته نظم و انضباط خاصی در واگذاری خطوط تلفن و به تبع پیام رسانها و نحوه  مورد استفاده از سوی خانواده ها پیام رسانهایی است که احتمال مانور متقلبانه و ارتکاب جرایم را به حداقل میرساند و خانواده ها با توافق و تفاهم از این نوع پیام رسانها استفاده میکنند و استفاده از پیام رسانهایی چون تلگرام و امثال ان که امکان شناسایی مخاطب بجز سرور برای مراجع امنیتی و قضایی ممکن نمیباشد.  چنانچه میدانیم مجرمان دوست ندارند از خود اثار و نشانی باقی بگذارند از جمله  پیام رسانهای مورد استفاده وایبر و.. که شماره مخاطب مشخص و قابل شناسایی است.

باید استفاده از این گونه پیام رسانها ی بی هویت توسط خانواده ها اجتناب گردد.

دلایل ارتکاب جرم رابطه نامشروع در فضای مجازی.

_ استفاده از پیام رسانهایی که قابل شناسایی نبوده و مخاطب مشخص نیست.

_ اعتماد کاذب به مخاطب بدون اینکه شناختی از وی داشته باشد برخلاف فضای حقیقی که ارتباط با اشخاص غریبه به ندرت حادث میگردد

_ وجود زمینه خیانت به جهت ازدواج اجباری .

_ ازدواج بدون عشق و علاقه و شناخت کافی که با ایجاد یک فرصت هرچند غیر واقع و کاذب تخلف از تعهدات زوجیت شروع میشود.

_ کار طاقت فرسا و مستمر زوج و عدم فراقت کافی در پر کردن اوقات فراقت خانواده.

_ عدم اموزش های لازم و ترویج فرهنگ استفاده از اینترنت و فضای مجازی و اثار مخرب و عواقب سوء ان بر خانواده

_ کم کاری نهادی های مربوطه به ویژه رسانه و جراید.

_ عدم امکان نظارت بر پیام رسانها در نقض قوانین داخلی توسط کشور استفاده کننده.

و عوامل فراوانی که لازم است پژوهش لازم در اسیب شناسی و ارایه راهکار قبل از اپیدمی شدن این موضوع و روابط نامشروع که باعث فروپاشی خانواده ها میگردد که اکنون نیز شاهد ان هستیم .

در این راستا قوانینی تبین گردیده از جمله قانون جرایم رایانه ای و در مواردی حاکمیت قانون مجازات اسلامی است

جرایم علیه عفت واخلاق عمومی ماده 742 ق.م.ا (انتشار محتویات مستهجن یا منتشر یا توزیع یا معامله یا ذخیره یا نگهداری کند ......)

ماده 744 و745 ق.م.ا :( هتک حیثیت ونشر اکاذیب ...) ویا انتشار فیلمهای خصوصی یا خانوادگی واسرار دیگری بدون رضایت او موجب مجازات بوده .

امروزه در ارتباطات اینترنتی جرایم متعدد را شاهد هستیم به خصوص نشر اکاذیب و افترا و هتک حیثیت اشخاص ولی موضوع بحث ازدواج های اینترنتی و روابط نامشروع میباشد که امار طلاق را در این خصوص به خود اختصاص داده است و در بین اینها تلگرام و پیام رسانهایی که قابلیت ردگیری و شناسایی مخاطب وجود ندارد در راس ان قرار دارد.

باید به صراحت گفت که مجریان امر در این خصوص غفلت داشته اند در یک برهه زمانی جامعه با پیام رسان و ارتباطات الکترونیکی مواجه و بدون علم کافی و علمی از این وسیله نو ظهور صرفا با نصب اپلکیشن مورد دلخواه و یا پیام رسان شروع بکار نموده بدون حتی اندک اطلاعات از امکان سوء استفاده و سرقت اطلاعات و مهمتر از همه مخاطبی که نقاب بر چهره زده و با مانور متقلبانه به مقاصد خود میرسد و بافریب دختران و متاسفانه برخی خانمهای متاهل که اندک نارضایتی هم اگر از خانواده داشته باشد فراهم گردیده و ابتدا برای تفریح و درد دل به ظاهر هم جنس ارتباط ایجاد ولی در نهایت با اطلاع زوجین به یک فاجعه به جهت تعصبات دینی و اخلاقی حاکم منجر به طلاق میگردد.

به نظر میرسد اگر چنانچه چون برخی کشورها ارتباط با دختران زیر 18 سال با مجازات سنگین که در برخی کشورها از 10 تا 14 سال مجازات حبس پیش بینی گردیده قانون وضع گردد دیگر هیچ مرد و پسری نمیتواند و اگر هم بخواهد جرات نخواهد داشت با دختر کمتر از 18 سال همان سن رشد روابط نامشروع ایجاد نماید البته وضع این قانون با سن بلوغ 9 سال در دختران و 15 سال در پسران و مسولیت کیفری در تضاد خواهد بود البته برخی حقوقدانان به این سن قانونی مسولیت کیفری نیز معترض و منشا ان را قران و سنت نمیدانند و این نقض واقعی که بر خلاف سن رشد 18 سال چنانچه در قران کریم تحویل مال به سفیه را رشد انان شرط نموده چگونه است مجازات این افراد به رشد نرسیده ممکن میگردد صرف نظر از این موضوع متاسفانه فضای مجازی

_ کنترل فرزندان توسط خانواده ها را غیر ممکن نموده یا در حد زیادی دشوار ساخته است.

_ نظارت بر روابط زوجین به ویژه خانمها عملا با این فن اوری خیلی دشوار گردیده است و ورود به گروها و...ایجاد رابطه هرچند بدون سوء نیت اجتناب ناپذیر شده است .

_ و خیلی از موارد دیگر که لازم است مسولین و نهادی های مرتبط پژوهش اساسی و اسیب شناسی علمی در نحوه کنترل و شناسایی عوامل بازدارنده در بروز و ظهور هرگونه ناهنجاریهای منجر به بروز اختلاف خانوادگی و در نهایت طلاق به انجام برسانند


/ 0 نظر / 207 بازدید